Perşembe , 9 Şubat 2023

Çin’de Büyüme Hız Keser mi?

Çin ekonomisinin ilacı bilindiği gibi dış ticaret yoluyla sağlamış olduğu fonlar ve bu strateji çerçevesinde Çin Merkez Bankası’nın ülkenin para birimi Yuan’ın değerini nasıl düşük tutmaya çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ülkedeki büyümeyi de desteklemesi ve refahı artırması beklenen bu stratejinin merkez bankası bilançosuna yapmış olduğu etki 2011 Aralık’a kadar aşağıdaki grafik gibiydi.

Grafik Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) bilançosundan elde edilen kaldıraç oranını gösteriyor. Aynı dönemde Çin’in büyüme motorlarının nasıl çalıştığını biliyoruz. Bu arada kaldıraç oranını açmak gerekirse borçlanmanın sermayeye oranı şeklinde kısa bir tanım yapabiliriz. Burada sermayeden kasıt bankanın özkaynakları iken borçlanmadan ise genel olarak emisyonu anlamamız gerekiyor. Yani PBoC’nin piyasaya yaptığı fonlamanın hızlı bir şekilde arttığını görüyoruz ve tabii ki 30 trilyon Yuan’a yaklaşan bilançoyu. Pasiflerini böyle artırırken de aktif tarafında yer alan döviz ve altın rezervlerinin de katlanarak arttığını söylememe gerek yok.

Bu grafikte ise aynı grafiğin içerisinde bulunduğumuz zamanı da kapsayanını görüyoruz. Öyle ki Çin Merkez Bankası yumuşak iniş senaryosu dahilinde bilanço büyütme konusunda frene bastığını görüyoruz. Bu piyasaya yapılan fonlamanın azaldığı ve tüketim ile yatırımı kısarak büyümenin daha kabul edilebilir seviyelere çekilmesini amaçlandığı anlamına geliyor.

Peki bu korkunç kaldıraç oranlarıyla merkez bankasının iflas edebilmesi mümkün mü? (ya da kendiyle beraber ülke ekonomisini iflas ettirmesi). Şu ana kadar ekonomi tarihi böyle bir şey görmedi ve fakat yine de üzerine düşünülmesi gereken bir durum. Fakat Çin’de hızı kesilen büyümeyi merkez bankasının analitik bilançosu üzerindeki tek bir rasyodan dahi okumak mümkün.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.