Pazar , 29 Ocak 2023

LinkedIn vs. Facebook

Finansal piyasalarla ilgilenen hemen herkes sosyal medya şirketlerinin borsa performanslarıyla yakından ilgileniyor. Çoğumuz NASDAQ’ta izlediğimiz Microsoft, Yahoo, Amazon gibi şirketlerin yanına Facebook’u ekledik. Her gün milyonlarca insanın girip vakit harcadığı bir internet sitesi olan Facebook’un borsa performansı gerçekten de merakla bekleniyordu. Daha önce bu konuyla ilgili olarak yazmış olduğum bir yazıda yapılmakta olan fiyatlamanın çok yüksek olduğuna dem vurarak buradan yapılacak alımın soyulmaya eşit olduğunu söylemiştim. Şu ana kadar fazlasıyla haklı çıktığımı belirmekle beraber Facebook hisselerinin mutlaka 10$’ı göreceğini tahmin ettiğimi de sözlerime ekleyeyim.

Genel olarak teknoloji şirketlerinin yer aldığı NASDAQ’ta değil New York Stock Exchange’e (NYSE) kote olan ve iş dünyasına hitap bir sosyal medya ağı olan LinkedIn ise borsa performansıyla oldukça göz dolduran bir şirket konumunda. Şirket IPO süreci sonrası gördüğü zirve olan 102$ seviyesine tekrar geldi. Hissenin fiyat hareketlerini takip edenler o seviyelere hızlıca yükseldikten sonra ciddi bir düşüş yaşandığını hatırlayacaklar ki onunla ilgili olarak da şu yazıyı yazmış ve zirveden alım yapanlara geçmiş olsun dileklerimizi sunmuştuk.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere iki şirketin kıyaslamasını yapacağız. Çok yüzeysel bir bakışla dahi performans açısında LinkedIn’in Facebook’u dövdüğünü söyleyebiliriz. Facebook, LinkedIn’den çok daha popüler fakat bu popülerliği gelire çevirebilme yönünde bir o kadar vasat.

Yukarıdaki grafik 3 aylık dilimler haline şirketlerin performanslarını ortaya koyuyor. Facebook çok daha büyük boyutlarda kar rakamlarına ulaşsada sermaye ve pay başına düşen gelire baktığımızda LinkedIn’in gerisinde kalıyor. Gerisinde kalmak bir yana son çeyrekte Facebook’un zarar ettiğini görüyoruz. 900 milyona yakın olan üyesi olan -bunların %10 kadarının sahte olduğu düşünülüyor- Facebook iş modeli gereği çok geniş bir kesme hitap etmeye çalışırken, LinkedIn daha spesifik bir kitleye odaklanarak daha iyi bir pazarlama stratejisi belirleyebiliyor. Örneğin, LinkedIn Job Seeker gibi bir fonksiyonu belli bir ücret karşılığında kullanıcılarına pazarlayabiliyor, fakat Facebook gelire dönüşecek bu tarz bir sistemi dahilinde barındıramıyor (bu arada Facebook kullanıcısı olmadığımı belirtmem gerek). LinkedIn önümüzdeki yıl çıkacak olan Office 2013 dahilindeki Outlook 2013 için Microsoft ile entegrasyon anlaşması yapabiliyor. Böylelikle LinkedIn kullancıları Outlook’u online olarak site üzerinden kullanabilecekler, fakat ciddi AR-GE harcamaları yapan Facebook bir türlü popülaritesini gelire çevirecek iş dönüşümlerini gerçekleştiremiyor ve balon olarak kalmaya devam ediyor. Merak edenler için bkz. sosyal medya balonu.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.