Pazar , 29 Ocak 2023

İki Yıl Önce İspanya

Daha önce blogda Yunanistan krizinin gelişimi sürecinde ekonomi bürokrasisinin ve politikacıların artık fazlasıyla trajikomik duran demeçlerine yer vermiştik. Şimdi ise iki yıl önce İspanya ile ilgili söylenenlere dönüyoruz. 17 Kasım 2010 tarihli Financial Times baskısında Avrupa’nın önemli kurumsal tahvil yatırımcılarından Pharo‘nun yatırım bölümünün başındaki isim Guillaume Fonkenell‘in açıklamaları var. Yapılan yorum şu: “Eğer İrlanda’daki kriz, Portekiz ve İspanya’ya sıçrarsa, bu bütün Euro Bölgesi’nin tehdit edecek bir resesyon sarmalına dönüşür, dahası İspanya kurtarılmak için çok büyük.”

Kurtarılmak için çok büyük olduğu öne sürülen İspanya, şu anda kurtarılmaya çalışılan bir ülke. Bu konuda Avrupalıların başarı derecelerinden söz etmeme gerek yok. Avrupa’nın artık İspanya’yı kurtarmak için de olsa çok büyük olarak görmediği bir gerçek.

O tarihe geri dönelim. Yazıda bahsettiğim bu tip yorumlardan İspanya’nın yatırımcı ilgisini kaybetmemek için hemen bir sunum hazırlıyor ve tabi başlığı şu: Why Spain is not Greece (İspanya neden Yunanistan Değil). Şimdi o sunumdan projeksiyon harikası grafiklerle sizi baş başa bırakıyorum, tamamı ise burada.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.