Pazartesi , 6 Şubat 2023

Piyasa Anomalisi Devam Ediyor

Anomali; beklenenin, olağanın, doğal akışın tersine olan bir durumu ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür. Piyasalarda izlediğimiz hareketler ise bana kalırsa bir anomali. Detaylara girerken geçen hafta makro cephede gerçekleşen bir takım olaylara bakalım:

Çin PMI verisi beklenenden kötü geldi, tüketim tarafında da art arda veriler kötü geliyor. Yumuşak iniş çöküşe dönüşebilir.

ABD’de ISM fabrika aktivite endeksi beklentileri karşılayamadı.

Yine ABD’de tarım dışı istihdam beklenenden kötüydü.

Avrupa’da da iyi sinyaller yok. Herkes Almanya’da bir yargı kurumunun alacağı kararı bekliyor. Alman yargısının Avrupa ekonomisini kurtarması beklenirken İspanya’da ev fiyatları son yıl içerisinde %11 düştü. Oluşan veriyi grafikte incelediğimizde önemli bir ekonomik gösterge olan konut fiyatlarının finansçı tabiriyle ölü kedi sekmesi gösteriyor.

Yurtiçinde enflasyonda düşüş eğilimi sürüyor fakat gelen rakam beklenenden kötü. Cari açık ve bütçe açığı konusunda ekonomi yönetiminden olumsuz sinyaller geliyor. Büyüme verisi de malumunuz.

Ekonomide son gelişmeler tam olarak bunlar.

Bütün bunlara rağmen Fed ve ECB tarafından birbiri ardına gelen açıklamalarla piyasalarda iyimser bir hava hakim.

ve piyasalarda da durum bu.

Yukarıdaki grafik S&P500 şirketlerinin fiyat kazanç oranını ve hisse başına başına kazançlarını gösteriyor. Tanrı Apple’ı korusun.

Bu grafik de İMKB 100 endeksinin yükselişini seyrini umarsızca ve duyarsızca sürdürdüğünü gösteriyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.