Pazartesi , 6 Şubat 2023

Yeni Ortadoğu: Güneydoğu Asya

IQ seviyeleriyle dünya ortalamasını geçecek kapasiteye sahip olduklarını düşündüğüm iki millet olan Japonlar ve Çinliler kimseciklerin yaşamadığı bir ada için ciddi bir siyasi gerilimin içerisinde. bunu tarihte daha önce biz ve Yunanlar bir arada başarabilmiştik.

Aşağıdaki harika grafik daha önce bölgede yaşanan krizlerin sayısını, hangi ülkeler arasında yaşandığını ve on yıllık dilimler halinde yaşanan gerilimlerin sayısını ortaya koyarak son derece ciddi gözlemlerde bulunabilmemiz sağlıyor. Dünyada her belanın içinde kendine yer bulan demokrasi ve özgürlük ihraççısı ABD’yi de bu haritada görüyoruz. Bunun dışında pek geniş sınırlarıyla Çin, 61 siyasi kriz ile probabilistik yorumları doğruluyor. Çalışmaya Kuzey Kore’nin yer almasını doğru buluyorum, zira akıl sağlığından şüphe duyulan bir lidere, bu lidere tapan bir halka ve kitle imha silahlarına sahip bir ülke her zaman sorundur. Filipinler’in ne kadar şahin bir ülke olduğunu ortaya koyan bu grafik, aynı zamanda Hindistan’ın Mahatma Gandhi’nin açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan ilerlediğini ispatlıyor.

Tartışmanın içine biraz da finansal argümanlar doğramadan olmaz. Yukarıda da belirttiğim üzere ABD, eğer kendine görev bilip bu çıkmazın içine dalarsa kimin tarafını tutabilir? Muhteşem finans mühendislerinin Japon ve Çin şirketlerinde yatırımı bulunanlar için riskten kaçınmayı sağlayacak türev enstrümanları geliştirmelerini de bekliyorum. Soruya dönersem…

Küresel siyasi gelişmeleri izlerken ekonomi tarafında en çok göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri bence ülkelerin rezervlerindeki bulundurdukları Amerikan tahvillerinin tutarı. Yukarıdaki grafik de konumuzu teşkil eden Çin ve Japonya’nın rezervlerindeki miktarları gösteriyor. Çin’in biraz Amerikan piyasalarında faiz oranlarını ve doları kontrol edebilmek adına sonra fakat aslında son derece irrasyonel biçimde Amerikan kağıtlarına yatırım yaptığını daha evvel defalarca kez irdelemiştik. Burada dikkat çekici nokta  son dönemde trendin Japon lehine kaymaya başlaması. İhracat efsanesi Çin, krizi kapıda görünce getirisi reel bazda negatif olan Amerikan tahvillerine yatırım yapmaktan vazgeçiyor olabilir fakat Japonların neyi düşündüğü konusunda herhangi bir fikrim yok.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.