Pazar , 29 Ocak 2023

IMF’den Avrupa Bankalarına Uyarı

Yukarıdaki grafiği Excel ile birkaç saniyede hazırladım. Elimde iki farklı zaman dilimine ait iki adet veriden oluşan bir set vardı, bu zaman serisi ile de böyle bir grafik hazırlamak gayet basit. İşi benimki kadar basit olmayanlar ise IMF analistleri. Onlar aylar boyunca çalışarak Avrupa bankalarının yapması gereken varlık satışı tutarını önceki tahminleri olan 3.8 trilyon dolardan 4.5 trilyon dolara çıkardılar. İlk açıklama geçtiğimiz Nisan ayında yapılmıştı ve altı ay içerisinde bu bankaların ihtiyaç duyduğu fon 800 milyar dolar arttı. Teknik analizciler her zaman trendi takip etmek önemlidir derler. Aynı fikirde olan herkesin bu trendi yorumlamasını beklerim.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ekonomik gelişmeleriyle IMF’i yanıltacaklarını söylüyor. Açıkçası ben IMF’in yanılması için İspanya’nın herhangi bir gelişme kaydetmesi gerektiğini düşünmüyorum, zaten bu kurum gerçekçilik dışı bir optimizmle derin yanılgılarda boğulabiliyor. Zira az öncede belirttiğim gibi piyasada büyük çalkantılar yaratan Avrupa bankalarının ihtiyaç duyacağı varlık satış tutarını 6 ayda %20’den fazla artırabiliyor.

IMF’in raporundan çeşitli notlar…

Bu grafik İspanya ve İtalya’da bankalar mali kesim dışında (yani reel sektör şirketlerine) kullandırdıkları kredilerin miktarını gösteriyor. Riskli hale gelen Avrupa ekonomisinde yakın vadede bu kredileri önemli bir kısmının riskli hale geleceğini öngörmek güç değil. IMF’in dikkat çektiği noktada ekonomik önlemlerin sonuç vermemesi halinde kredi arzı tarafında yaşanacak şok ve bu şoku takiben toplam kredi hacmi oranının hızlı daralması. Sürdürülen politikaların yarattığı eğilimin devam etmesi durumunda da kredi hacminin daralmaya devam edeceği görülüyor. Üstelik burada kredi hacmi milli gelire oranlanıyor ve senaryo dahilinde milli gelirin de daraldığını söylemeye gerek yok.

Yukarıdaki grafik de IMF’in raporunda yer alıyor. Önce TARGET2 nedir ondan bahsedeyim. Euro Birliği’ndeki ülkelerin bankalarının birbirleri arasındaki para transferleri için Avrupa Merkez Bankası (ECB) hesaplarında yatan paraları kastediliyor bu terimle. Krizdeki periferilerin buradaki toplam fondaki payı ile Almanya, Hollanda gibi daha güçlü ekonomiye sahip, AAA notlu ülkelerin bankalarının toplam payı yüksek. IMF analistleri her şey yolunda giderse aradaki farkın daralacağını öngörebiliyor. Ben merak edenler için aşağıya da hangi ülkenin ne kadar fonunun bu hesapta yatmakta olduğunu gösteren grafiği yerleştiriyor. Anlatımı kabiliyeti yüksek bir grafik. Şu an Almanya’nın Euro Birliği’ni dağıtmamak için yaptıklarının arkasında yatan temel sebep de bu.

 

IMF analistleri sermaye akımlarına da dikkat çekiyor. Sermaye akımı borçlu periferi ülkelerinden daha güvenli ülkelere doğru hızla sürüyor. Bu trendin devam etmesi Avrupa finansal sisteminde yaratacağı dengesizliklerle mali kesimi büyük zorluklar altında bırakacak, hem de orta vadede para birliğinin güvenini sarsacak gelişmelere önayak olacaktır. Sonuç olarak Avrupa ekonomisi için büyüme tahminleri aşağı yönlü olarak revize eden IMF, finans sistemi için de önemli riskler öngörüyor.

Bir taraftan devasa borç stoklarına rağmen önlem konusunda şahsi politik riskler almaktan kaçınan hükümetler, diğer taraftan mali yapısı gittikçe kırılganlaşan ve toksik varlıklarıyla bilançolarında ciddi göçükler açılması muhtemelen olan bankalar Avrupa Merkez Bankası’nın sıkıştırmış durumda. Kendisi iki taraftan el uzatılan Avrupa Merkez Bankası’nın da faizleri düşük tutup etrafa para saçmak dışında neler yapabileceği merak konusu. Diğer bir merak edilecek nokta ise karar alıcıların bu stresle nasıl başa çıkacağı.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.