Pazartesi , 6 Şubat 2023

Emtia Devri Bitti Mi?

Citi analisti Edward Morse‘a göre bu sorunun cevabı evet. Analistin bu kanıya varmasına destek sağlayan nokta ise Çin’in büyümesinin ve yatırımlarının azalacağını öngörmesi. Piyasada tarihi bir deklarasyon olarak yorumlanan bu raporda Çin’in büyüme hızının 2020’de %5,5’a kadar düşeceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda yine bu rapora göre 2001-2009 yılları arasında ortalama %13,6 büyüme hızına sahip olan yatırımlar 2020’ye kadar %6,2 ile büyüyecek.

Rapora konu edilen emtiaların sanayi emtiaları olduğunu da belirtmem gerek. Yatırımların ve büyümenin azalmasının üretim kesiminin ihtiyaç duyacağı ham madde talebini bastırmasıyla fiyatların aşağı çekilmesi ise muhtemel görünüyor. Ayrıca bu yıl frene basan Çin’in de önümüzdeki yıllarda geçmişin o yüksek büyüme oranlarına ulaşamayacağına dair giderek artan kaygılar da Citi analistinin bulgularını kanıtlar nitelikte.

Aşağıdaki ilk grafik Çin’in ekonomik büyümesinin oluşturan bileşenleri gösteriyor. Görülmekte ki Çin’de ekonomi yönetiminin de hedeflediği gibi ekonomik aktivite deseni tüketim lehine gelişecek ve yatırımlar azalmaya başlayacak. İkinci grafikte Çin’in olası bu ekonomik aktivitesinin çeşitli emtiaların fiyatları üzerinde yaratacağı baskıları gösteriyor. Buna göre fiyatlarında en fazla azalma beklenen emtialar bakır ve nikel gibi sanayi metalleri.

Citi analistinin Çin’de tüketimin artmasının özellikle tarım ürünleri üzerinde yapacağı olası etkiyi biraz görmezden geldiği de benim şahsi kanaatim. Çin geçtiğimiz yıllar boyunca attığı adımlarla dünyanın üretim merkezi haline geldi ve başını ABD ve diğer Batı ülkelerinin çektiği tüketim merkezleriyle birlikte tam bir dengesizlik üzerine kurulu küresel bir dengenin önemli bir ayağı oldu. Çin’in bundan sonra yapması gereken, halkını tüketime yönlendirmekti ve bunu da en azından tahminen başarmış gibi gözüküyor. Gelir düzeyinin giderek arttığı ülkede tüketim alışkanlıkları da değişince oluşacak etkinin izlerini hep birlikte göreceğiz zaten.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.