Perşembe , 9 Şubat 2023

Gazze’de Ateşkes ve Petrol Fiyatları

Politikanın en kirli yapıldığı yeri sorusuna bugün verilecek en iyi cevap Ortadoğu’dur. İsrail’de genel seçimlere kısa bir zaman kala anlamsız şekilde patlak veren çatışmalar yine onlarca hikayeyi kötü sonla bitirdi. Dün başlatılan ateşkes görüşmelerinden sonuç alınamaması gerilimi iyice artırmıştı. Üstüne bir de bugün Tel-Aviv’de bir otobüste patlama olması ateşkes beklentisini iyice azaltmışken Kahire saatiyle saat 21:00’de ateşkes sağlandı.

Peki çıkan çatışmaların piyasadaki etkileri ne oldu? En iyi gözlem tabii ki de petrol fiyatları üzerinde yapılıyordu. Bölgede patlayan her bomba petrol fiyatların üzerinde yukarı yönlü fiyat baskısı yaratan spekülasyonları destekledi. Tabi buna bir de İsraillilerin insanlığın eriştiği mantık seviyesini reddeden açıklamalarını eklemek lazım. Beklenmedik ateşkes ile birlikte WTI ve Brent petrolllerindeki fiyat hareketleri ve iki emtia arasındaki fark aşağıdaki grafikte.

İsrail tarafının yaptığı her açıklama petrol fiyatlarında yukarı ya da aşağı açılmış oldu. Sürecin sonuna baktığımızda ise Brent-WTI arasındaki fiyat farkının varil başına 1,5$ daha açıldığını görüyoruz.

Petrol spekülatörleri için Suriye’deki çatışmalar ve belki daha da kritiği Irak’ta filizlenen merkezi yönetim-Kürt bölgesi arasında çatışmalar çok işe yarayacak gelişmeler olacak gibi duruyor önümüzdeki günlerde. Ayrıca Güney Afrika’da şiddetlenen grev ve protestoların da çatışmaya dönüşmesi muhtemel.

Brent ve WTI petrol cinsleri için daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.