Pazartesi , 6 Şubat 2023

Faiz İndirimi Ardından

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini 25 baz puan indirerek %5.50’ye indirdi. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra ilk kez politika faizi değiştirilmiş oldu. Tabi bu arada tamamen merkezin faiz koridoru denen para politikası argümanını icat ettiğini de hatırlatmak gerek.

Merkez Bankası’nın para politikası ile ilgili radikal değişiklikler ilk olarak 2010 yılının sonunda ortaya çıkmaya başladı. Merkez Bankası hızla büyüyen kredi hacminin yaratabileceği majör tehditlere karşı faizi artırmak yerine munzam karşılık oranlarını artırdı ve bankaların mevduat yoluyla para yaratma gücünü azalttı. Amaç kredi büyümesini dizginleyebilmekti. Aşağıdaki grafikte Türkiye’deki M2 para arzına bakarak kısa vadeli mevduatlar yoluyla yaratılmış kaydi paranın büyüklüğünün azaldığını görüyoruz.

Turkey Money Supply

Şaşırtıcı olan ise son olarak kredi faizleri yükselmeye başladığında politika faizi indirimine giden Merkez Bankası’nın bu kez özellikle konut kredilerinde ciddi bir şekilde maliyet azalması yaşanırken faizleri daha da düşürecek bir hamlede bulunması.

 Konut Kredisi Faizleri

Gerçekleşen (yumuşak) inişin ardından büyüme tarafında Merkez Bankası’nın vitesi eline aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar munzam karşılık oranlarının artırılması özellilkle konut piyasasında refinansman imkanlarını kısacak olsa da kredi hacmindeki yavaşlama trendinin yerine hızlı büyüme dönemlerindeki hareketler göreceğimizi tahmin ediyorum.

Arada sırada Ali Babacan tarafından dile getirilmesiyle ekonomi basının popüler konusu haline gelen tasarruf açığı bu hamleden elbette olumsuz etkilenecek. Maalesef Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon oranı bile politika faizinin üzerinde ve bu da tasarruf sahiplerinin bu para politikası yüzünden reel olarak zarara uğramasına yol açıyor. Tabi burada özellikle bozulma emareleri gösteren bütçe dengesinin ayarı için vergilere yüklenilen maliye politikalarının da altını çizmek gerekiyor. Bence ekonomi yönetiminde Merkez Bankası, Hükümet tarafından yalnız bırakıldı hatta çokça kez de anlamsız şekilde eleştirildi.

Konut piyasası konusu da başka yazıya kalsın.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir Yorum

  1. “Konut piyasası konusu da başka yazıya kalsın.”
    Bu yazınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.