Pazar , 29 Ocak 2023

Yeni Kıyamet Senaryosu: Tahvil Balonu

Amerikan ekonomisinin yeniden canlanma ibarelerini görebileceğimiz en somut sinyaller konut ve emek piyasasından geliyor. Konut piyasasına ilişkin olarak daha önce Mortgage faiz oranlarının düşmeye başladığından bahsetmiştik. Son olarak da Ekim ayına ait Case-Shiller Endeksi oldukça iyi geldi, yeni veri Amerika’nın 20 büyük şehrinde konut fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre %4,31 yükseldiğini gösteriyor.

 Case Shiller Endeksi

Bu arada Case-Shiller Endeksi nedir? sorusunu cevaplayalım. Bu gösterge ABD’de konut fiyatları hakkında bize bilgi vermektedir. Karl Case, Robert Shiller ve Allan Weiss‘den oluşan ekonomist üçlüsünün ürünü olan bu gösterge Fiserv adlı bilgi yönetimi şirketi aracılığıyla yayınlanır. Özellikle yaşanan krizden sonra piyasanın pür dikkat izlediği verilerden biri olmuştur.

Mortgage faizlerinin düşmesi, diğer bir deyişle konut finansmanı için sağlanan fonların maliyetlerinin azalması Amerikan halkının konut talebinin artmasına sebep oldu ki bu durumun sürdürülebilir hale gelmesi demek Amerikan ekonomisinin eski gücüne kavuşması demek. Daha önce eleştirdiğim bu model, beni yanıltacak şekilde çalışmaya başlayabilir ama bu senaryonun oldukça iyimser bir bakış açısına ait olduğunu söylemeliyim.

ABD’de 2000’lerin başında da durgunluk belirtilerinin artmasını gevşek para politikaları izlemişti. Bunu izleyen de çok hızlı büyüyen konut sektörü oldu ve ardından sub-prime mortgage faciası ile eriyen banka bilançoları gördük. Fed bunu atlatmak için de şimdi aynı politikları güdüyor ve bankaları fonlayarak krize neden konut piyasası büyümesini tekrarlamak istiyor. Bunun sonuçlarının ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Peki Fed bu kez bir balon yarattı mı? Evet, yarattı. Hem de bir değil birçok balon yarattı. Başta altın olmak üzere hızla yükselen emtia fiyatlarını zaten biliyoruz. Bu arada eli kulağında olan BASEL III standartlarının altın fiyatlarını destekleyici bir etkisi olacak, artık AAA notlu ülkelerin borçlanma araçlarının risk katsayısı daha yüksek olacak (tabii ki altın da en risksiz varlık). Hatta AAA ülkelerin risk katsayısındaki artış oranı notu çöp olan ülkelerin risk katsayılarındaki artıştan daha bile fazla. Gelmek istediğim nokta ise tabii ki tahvil balonu.

Merkez bankalarının saçtığı bu bol likiditenin rotasını çizen yatırım bankası algoritmaları ne kadar davranışsal hareket eder bilmiyorum ama küresel ekonominin gelişimine yönelik ilk sinyallerin gelmesiyle birlikte bol likiditeyle daha riskli varlıklara yatırım yapılması şişmiş tahvil piyasalarından ani fon çıkışlarına sebep olabilir. Bana küresel finans sisteminin yaşayacağı yeni kıyametin senaryosunu yaz deseler çıkış noktam tahvil balonu olur en azından. Fed’in artık belini doğrultmuş bir dünyada 3 trilyon dolarlık bilançoyla var olması bana göre tüyler ürpertici bir gerçek. Bundan daha fazlasını yönetebilen yazılımların risk algısı hakkında yorum yapmak ise size düşmüş.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.