Pazartesi , 6 Şubat 2023

Libor Skandalında Son Durum

Geride bıraktığımız yıllar küresel finans sistemi için utanç verici bir zaman dilimi oldu. 2012 yılının ortalarında da Libor skandalı patlak verdi. Barclays‘in başını çektiği bir grup banka trilyonca dolarlık işlem hacminin olduğu bir piyasanın göstergelerini manipüle etmekle suçlandı ve iş büyük patronların istifasına kadar gitti. İşin garibi Libor oranlarının manipülasyonunun Wall Street Journal tarafından 2008’den beri çarşaf çarşaf yayınlanmasına rağmen yapılan soruşturmanın 2012 yılının ortasında sonuç vermesiydi.

Libor skandalının ucu son olarak Deutsche Bank‘a dayandı. Aşağıdaki infografikte detayları var ama kısaca üstünden geçelim. 2008 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda bankanın Libor oranları üzerinde oldukça riskli pozisyonlar aldığını görüyoruz. Traderlar 3 ve 6 aylık Libor faiz oranlarının 1 aylık oranlardan daha yüksek artacağına dair bir tahmin güdüyor ve buna göre oldukça yüksek pozisyonlar alıyor. Faiz oranlarında bankanın lehine gelişecek %0,01’lik hareketin sağlayacağı kar (DVO1) ise tam 59 milyon euro ve sonuç olarak banka sadece bu pozisyonla 500 milyon dolar gibi bir kar elde ediyor (Bu tutar bankanın çok iyi bir yıl geçirdiği 2012 yılının toplam karının %5’i civarında).

Deutsche Bank ve Libor Skandalı

Burada varılacak en önemli sonuç rakamların manipüle edildiği bir piyasada Deutsche Bank çok riskli pozisyonlarla müthiş bir kar elde ediyor. Bankanın resmi açıklaması alınan pozisyonlarda regülasyon dışına çıkma gibi bir durumun söz konusu olmadığı ve de bir hatırlatma:

Deutsche Bank geçtiğimiz yıl yapılan Libor soruşturmasında tanık sıfatıyla yer almıştı.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.