Pazartesi , 6 Şubat 2023

Abe Nereye Koşuyor?

Japonya’nın yeni başbakanı Shinzo Abe iki ayda adeta piyasaların aradığı ilaç oldu. Çiçeği burnunda başbakan, darda olan Japon ekonomisini rahatlatabilmek için para musluklarını sonuna kadar açınca bollaşan likidite ABD ve Avrupa’daki para politikalarından çılgınlar gibi beslenen finans sisteminin risk iştahını daha da artırdı.

Peki Japon ekonomisinin ilacı gerçekten Abe’nin yaptıklar mıydı? Bence hayır. Likidite tuzağı kavramının ortaya çıkmasına neden olan Japon ekonomisinde, sihirbaz politikacılar hala aynı numaraları deniyor. Yıllardır tüketimi desteklemek için sıfıra yakın seviyelerde tutulan faiz oranları yaşlı Japonların alışkanlarını çok da değiştiremedi. Hükümet de insanların yapmadığı harcamayı kendi yaptı ve sonuç olarak kamu borç stokunun milli gelire oranı %200’ü geçti.

Japon Kamu Borcu Stoku Oranı

Bütün dünya kamu borcu krizi yaşarken durumu hiç de iyi olmayan Japonya, kurtuluşu sorunları derinleştirmekte buluyor. İşin kötüsü, bugüne kadar tasarruf adetiyle biz Türklere örnek olması gereken Japon halkının yaptığı birikimler, düşük faiz oranları ve bu politikalar sonrası karşılaşmamız olası enflasyon oranları yüzünden reel olarak eriyebilir.

Shinzo Abe ve temsil ettiği Liberal Demokrat Parti’nin öncelikle hedefi Japon Yeninin değerini düşürüp ekonomiyi ihracat ile beslemek. Bu noktada da Japonya’nın karşı karşıya olduğu ciddi bir yapısal sorun var. Japonya’nın ihracatında en önemli paylardan biri Avrupa ülkelerine ait fakat Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu durum ve tsunami sonrası üretimin istenen seviyeye gelmemesi dış ticaret dengesini bozucu etkenler olarak ortaya çıkıyorlar (Tsunami sonrası sermaye varlıklarında değer düşüklüğü seçim sonrası politikalardan kaynaklanan suni yükselişlerle sona erdi).

İşin ilginç tarafı Japonya para biriminin değerini düşürerek dış ticaret dengesini iyileştirmeye çalışırken en büyük pazarı Avrupa’nın dengelerini bozacak bir şey yapıyor. Uluslararası ticaretin hassas dengelerinin ortaya çıkardığı bu paradigma güzel bir tez konusu olmanın yanı sıra, Japon politikacıların da oyun teorisi alanında çok başarılı olmasını gerektiriyor.

Japon Ticaret DengesiJaponya - AB Ticaret Hacmi

Shinzo Abe’nin başarılı olduğu bir konu var, gerçekten de Japon Yenine değer kaybettirdi ve para birimi son 32 ayın en düşük değerine geldi. Çok kısa bir sürede Dolar/Yen paritesi 88’i gördü fakat şöyle de bir gerçek var ki Yen 1998’den beri süren bir değerlenme Dolara karşı bir değerlenme trendi içinde. Yeni makus talihini kıracak adımın ise sıfır faiz politikası olmadığı yaklaşık 10 yıldır biliniyor.

Yeni Hükümet’in üyelerinden bazılarının ise Yenin yeterince değer kaybettiğini söylemesi paritedeki oynamanın hızını kesiyor.

USDJPY

Bu ay içerisinde tekrar USDJPY’de 86 altını görmemizin ihtimali artıyor.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …