Pazar , 29 Ocak 2023

LTRO Geri Ödemeleri

Mario Draghi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) resesyon tehdidi karşısında finansal sistemi beslemek ve bu yolla ekonomiyi rahatlatabilmek için Fed’in QE’lerine benzer bir program açıklamıştı: LTRO. Daha önce pek çok yazıda bu programdan bahsetmiştik.

2012: Bir Avrupa Destanı
LTRO Kime Yaramadı?
Avrupa Bankaları İçin Carry Trade Vakti

İspanya’dan gelen son büyüme rakamı güdülen politikanın neticesinin hedefe şu an uzak olduğunu gösterirken ECB Başkanı Mario Draghi de verdiği olumsuz demeçlerle bu görüşümü destekliyor.

2011 Aralık ayı ve 2012 yılının hemen başında yapılan ve finans sektöründe bilançoları hızlıca besleyen LTRO’ların (3 yıl vadeli yapılmıştı borçlanmalar) geri ödemelerine yönelik plan bu sabah Mario Draghi tarafından açıklanacak. Beklenen tutar ilk aşamada 100 milyar euro’luk bir kaynağın piyasada çekileceği.

Tabi verdiğim rakam piyasa beklentisi fakat bu beklenti geri ödeme planının açıklanmasına saatlerde kala biraz endişeye dönmüş gibi. Son saatlerde FX piyasalarda gelen Euro alımları ödeme planında daha büyük bir tutarın açıklanacağına yönelik olan beklentiyi destekler nitelikte görünüyor. Çünkü açıklanacak rakam beklentilerden yüksek olursa geri ödeme için Euro’ya ihtiyaç duyacak olan Avrupa bankaları (özellikle halihazırda bilanço yapısı zaten zayıf olan İspanyol ve İtalyan bankaları) likidite hızlı bir sıkışmaya yol açabilir. Bunun sonucu da Euro’nun yükselmesi, tahvil piyasalarında ve Libor oranlarında artışlar olabilir. Özellikle bankaların teminat olarak tuttukları borçlu ülke tahvillerinin satış yemesi İspanya 10 yıllıklarında kritik sınır olan %6’yı kısa dönemde tekrar telaffuz etmemize neden olabilir.

Euronun değer kaybetmesini bekleyen Avrupalı ihracatçılar ise Ben Shalom Bernanke’nin muslukları tekrar açması için dua etmeye başlayabilirler.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.