Perşembe , 9 Şubat 2023

Avrupa Borsaları Neden Düşüyor?

Avrupa’da bankalar birliğinin oluşturulması, yüksek kamu borçları mevzu bahis olduğunda konuşulan tek ülkenin Kıbrıs olması, İrlanda’da Big Mac fiyatlarının €3,80’den €3,50’ye düşmesi ve İtalyan Maliye Bakanının ülkesinin bankalarının yardım gereksinimi yaratmayacak mükemmel mali yapılara sahip olduğunu açıklaması yüreklere su serpmiş görünüyordu ki sadece daha çok bunga-bunga hikayeleri ile hafızalarda yerde Silvio Berlusconi‘nin İtalyan siyaset dünyasına geri dönüşü bütün iyimser tabloya siyah boya çaldı (!).

İtalya’dan devam edelim. Dünyanın en eski banka Monte Paschi‘nin zararlarını muhasebe hileleri ile kapatmayı tercih etmesi (ki hepsi birer gerçekten homoeconomicus olan CEO’ların ve CFO’ların bu alandaki başarılarını Enron, WorldCom, Xerox gibi örneklerden biliyoruz) ilk olarak ufak banka hisselerine çok ciddi satışlar getirdi. Öyle ki Milano Borsası’nda bazı tahtalar bu nedenle kapatıldı.

Sözü tekrar ABD’ye, Fed’e ve sıfır faiz politikasına getiriyorum. Fed’in açıkladığı verilere göre yabancı finansal kurumların ABD şubeleriyle edindikleri varlıklar son bir yıl içerisinde hızlı bir artış içerisinde. Tabi bu kurumları için en karlı varlık edinimi Fed ile yapılan işlemlerden oluyor. Şöyle ki, özellikle büyük bankalar Amerikan tahvillerini teminat olarak göstererek gecelik %0,15’ten borçlanıyorlar ve elde ettikleri nakit varlığı yine Fed hesaplarında gecelik olarak %0,25 faiz oranı ile mevduat olarak değerlendiriyorlar. Sonuç olarak tamamen risksiz bu arbirtaj işlemi sayesinde kabaca %0,10’luk kar elde edebiliyor (#). Bu strateji banka karlarına $200m kar olarak yansıyor bir yılda. Fed ise bunu yaparken ekonomiyi iyileştirmeyi amaçlıyor.

ABD’de yabancı banka varlıklarının artması Fed’in bilançosunun büyümesiyle, yani yine likidite musluklarının sonuna kadar açılmasıyla mümkün olabiliyor. Bunun paritede ile gösterdiği korelasyon ise aşağıdaki gibi.

Yabancı Banka Nakit Varlıkları ve Parite

Görülmekte ki bu alımları Euro’yu güçlendiriyor ve bu alımların Fed’in niceliksel gevşemeleri ile yakından alakası var. Diğer bir deyişle, Fed’in bastırdığı her bir doların Avrupa’ya katkısı oluyor.

Fakat gerçek şu ki değişmekte olan bir trend var.

Merkez Bankası Bilanço Büyüklükleri

Bank of Japan‘ın müthiş uğraşlarına rağmen dünyanın en büyük merkez bankalarının bilanço büyüklerindeki şişme trendi geçtiğimiz birkaç haftada son buldu. Özellikle de altın fiyatlarındaki gerilemenin de sebebi bu. Bu arada global likiditeki gevşeme sona erdikten sonra fonların risksiz Amerikan tahvillerinden çıkıp riskli piyasalara akacağını öngören Great Rotation teorisini de inandırıcı bulmuyorum, zira teoriyi ortaya atan Barclays analistleri kendi dataları kendilerini yalanyabiliyorlar.

2013’ün 2011’e benzer bir yıl olacağını öngördüğüm fazla ayı kokan yazımda hisse senetleri piyasası hakkında olumsuz olan öngörülerimi hala sürdürüyorum. Peki bu noktada Avrupa’nın kendi merkez bankası ECB’den kıtanın finansal piyasalarına destek gelir mi? Euro Bölgesi’nden faiz oranları halihazırda diğer gelişmiş ülkelere göre yüksek ve bu noktadan sonra yapılacak faiz artırımı negatif reel getirilerin artmasına neden olur. Buradan hareketle ECB’nin faiz politikasında manevra yapabilmek için fazla alanı olduğunu düşünmüyorum. Mario Draghi’nin yapabileceği tek şey sözel müdahaleler ki bunları da yapıyor zaten.

Bu arada Avrupa’daki hisse senetleri piyasasında oluşan fiyatları sadece global likiditeye bağlıyor olmam garip gelebilir. Tabi Avrupa ekonomisi iyileşebilir ve bu hisse senedi fiyatlarına da yansıyabilir fakat analistlerin ortak görüşü benim görüşlerimden daha da garip:

Bankaların 2013 için Tahminleri

Analistler 2013 yılında Avrupa’da ekonomi daralacağına ve şirketlerin karlı bir yıl geçirip hisse başına karların artacağına yönelik bir konsensusta buluştular ve entersan şekilde aradaki fark her geçen gün açılıyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.