Perşembe , 9 Şubat 2023

Euro’yu Kim Kurtaracak?

Hazreti İsa

Başlıktaki sorunun cevabı Deutsche Bank’ın global ölçekte FX Strategy müdürlüğünü yürütenn Bilal Hafeez‘a göre Jesus, yani Hazreti İsa.

Yüzyılın projelerinden biri olarak ortaya çıkan Avrupa Birliği ortak para birimi kullanımı projesi, zaman içerisinde çeşitli kurumsal ve yönetişim eksikliklerinden dolayı bir kabusa dönüştü. Yaşanan süreç, periferi Euro Bölgesi ülkelerini varolan ekonomik dinamikleriyle edindikleri ekonomik refah seviyesini sürdüremeyeceklerinin anlaşılmasıyla birlikte krizde dönüştü.

Kurtuluş reçetesi için pekçok şey yazıldı, çizildi. Sonuç olarak en enteresan önermelerden biri Alman KOBİ’lerine (Mittelstand) yaptığı sunum sırasında Deutsche Bank ekonomistinden geldi. Euro’yu ergenlik dönemini geçirmekte olan bir çocuğa benzeten Hafeez, bu çocuğun kendisine örnek olarak bütün Avrupalılar tarafından yaygın olarak günah işlemediğine inanılan Hz. İsa’yı örnek alması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Euro Birliği’nde geçmişte yapılan önemli hatalara değinen Hafeez’ın konuşmasının derinine inmekte fayda var.

Euro Bölgesi ülkeleri ortak para birimine geçtikleri sırada Stability and Growth Pact (İstikrar ve Büyüme Paktı) adı altında bir takım mali yükümlülüklerin de altına girmiş oldular. Buna göre, bu ülke hükümetlerinin bütçe açıklarının ekonomiye oranı maksimum %3 olması gerekirken toplam kamu borç stoklarının ekonomik büyüklüklerine oranları da %60’ı geçmemeliydi. Peki bu kuralara uyuldu mu? Cevap, hayır. İşin ilginç yanı bu rasyoların dışına ilk çıkan ülkeler ise şu anda Euro Bölgesine ana-babalık yapmakta olan Almanya ve Fransa oldu. Bilal Hafeez, burada da Almanya-Fransa ikilisini Euro’ya birer iyi ebeveyn olmamakla suçluyor.

Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya bugünün Avrupa’nın en günahkar politikacılarına sahip ülkeleri olarak addediliyor fakat onlara bu günahların kapılarını açanlar daha önce kendileri de aynı suçları işleyen Alman ve Fransız meslektaşları oldu.

Diğer bir önemli nokta ise, hükümetlerin bütçelerinin denetlenmeden parasal birliğe geçişin bu krizi yaratıcısı olduğu yönündeki bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış önerme. Sanılanın aksine Euro Bölgesi ülkelerinin karşılamak zorunda oldukları mali yeterlilikler vardı, fakat bunlar uygulanmadı, ya da politik gücü yüksek ülkeler söz konusu olduğunda kurallar gevşetildi. Lafın özü, birlik olma konusunda Avrupa’daki sorun aslında başkaydı.

Bundan sonra da Euro’yu kurtarsa kurtarsa Jesus kurtarır.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.