Pazar , 29 Ocak 2023

AP’nin Twitter Hesabı Hacklenir ve…

Yurdumuzda resmi tatil olarak geçilen 23 Nisan finansal piyasalar açısından oldukça yeşil bir gün oldu. Avrupa tahvil piyasalarında spreadler giderek daralırken İtalyan ve İspanyol borsalarından endeksler 2 ayın zirve noktalarına geldiler. Resesyon tehdidine rağmen Avrupa borsalarında son 4 işlem gününde çok ciddi bir yükseliş söz konusu. Resesyon tehdidi demişken İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, İrlanda, Portekiz, Belçika’dan değil (epey ülke saydık) Almanya’dan (evet, Almanya) bahsediyor. Nisan ayı için gelen PMI datası 50’nin altında. Bundesbank geçen yıl sonu çıkardığı raporda 2013’ün ilk iki çeyreği için resesyon öngörüyordu.

Piyasa irrasyonelliği Avrupa’da gün battıktan, ABD’de öğlen arasından sonra tavan yaptı. Associated Press‘in resmi Twitter hesabını hackleyen kişi ya da kişiler Beyaz Saray’da iki patlama gerçekleştiği ve Barack Obama’nın yaralı olduğu haberini geçti. Ardından ise S&P500’de ve VIX futures sözleşmelerinde muhteşem hareketler gördük.

AP - S&P 500 Etkisi

S&P 500 futures sözleşmelerindeki hareket ise şöyleydi:

S&P 500 Futures Sözleşmeleri

Korku endeksi VIX üzerine ve tahvil üzerine yazılan futureslarda fiyat hareketleri ve işlem hacimleri…

VIX Futures Sözleşmeleri Tahvil Futures Sözleşmeleri

Sadece S&P500 vadelilerde trade edilen sözleşme sayısı 260.000 ve bu 20 milyar dolardan fazla fonun el değiştirdiğini gösteriyor.

Olaylar, olaylar.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.