Pazar , 29 Ocak 2023

Tarihi Anlaşma Teğet Geçer mi?

1205859-usa-ue-657-323

Değerli okurlar, bbc.co.uk ‘un bir haberine göre ABD ile Avrupa Birliği tarihi bir ortalık anlaşması yaparak ticaret ağlarını bağlayacakmış. Yine aynı sitenin haberine göre: “David Cameron da, bu anlaşmanın Avrupa Birliği için 155 milyar dolar, Amerika Birleşik Devletleri için 125 milyar dolar, dünyanın geri kalanı için de 130 milyar dolar hacminde olacağını söyledi.”.1

Turktime’nin haberine göre: “Avrupa Birliği, varılacak anlaşmayla, taraflar arasındaki vergilerin azaltılmasının ve serbest ticaretin önündeki diğer engellerin kaldırılmasının hedeflendiğini ve ticarete bir standart getirilmesinin amaçlandığını söyledi.”.2

Peki o halde ülkemiz bu anlaşmadan nasıl etkilenir? Acaba teğet geçer mi? Ya da negatif bir etkiye mi maruz kalacağız, belki de tam tersi ekonomimiz bundan büyük faydalar sağlaya bilir mi? Şu an için bizim istediğimiz şekilde reklamımızı yapmayan ve ülkemiz gerçeklerini (!) gizleyen bu gibi uluslararası medya kuruluşları doğru söylüyor mu bilmiyoruz . Ancak TÜSİAD internet sitesinde Avrupa_ABD arasında yapılacağı söylenen Serbest Ticaret Anlaşmasında Türkiye lehine de çalışmalar yapılması ve Türkiye’nin de bu gibi bir anlaşmaya eklenmesi için Avrupa Özel Sektör Konfederasyonun destek verdiğini ifade etmiş.3 Bence bu konuyla ilgili haberlere dikkatli bir şekilde kulak kabartmak lazım. İlerleyen dönemlerde bu konuya tekrar değinmek düşüncesindeyiz.

Aşağıda T.C. Ekonomi Bakanlığının yayınladığı (TÜİK) verilerinden yola çıkarak hazırladığım bir liste var. Burada kabaca bir oranlama yaptık gördük ki Dünya ticaret hacmimizin % 47 sini Avrupa ve ek olarak ABD ile yapıyormuşuz. Dış ticaret açığımız da %49 luk bir oranla Avrupa ve ABD de ticaretinden kaynaklanmış. Şimdi şöyle düşünelim, ülkemiz ekonomisinin Avrupa ve ABD ile olan ilişkisi yarı yarıyadır. O halde bu bölgede olabilecek bir yeni oluşum bizim ticaretimizi elbetteki etkileyecek hatta teğet’i, etki çemberinin içinde ki bir kirişe çevirebilecektir.

Aşağıda ki listede de Türkiye’nin AB ve ABD ye yaptığı ihracat verileri ve bu verilerin oranlaması var.En fazla ihracat Almanya’ya yapılmış zaten en fazla ithalatta oradan yapılıyor. AB ve ABD toplamı içerisinde %71 lik pay aşağıdaki ülkelere olan ihracattır. Türkiye’nin tüm dünyaya yaptığı ihracatla mukayese ettiğimiz zaman Toplam Avrupa ihracat payı Dünyaya olan ihracatın % 47 si.

Sıra Ülke * Milyon $
1 Almanya 13.125
2 İngiltere 8.694
3 İtalya 6.374
4 Fransa 6.199
5 ABD 5.604
6 İspanya 3.718
7 Hollanda 3.245
8 Romanya 2.496
9 Belçika 2.360
10 Bulgaristan 1.685
Toplam (İlk 10 Ülke) 53.499
Toplam (Avrupa+ABD)   71.479
Oran ( yüde) 75%
Dünya (Türkiye İhracatı) 152.469
Dünya içinde payı 47%

Ticari açıdan bu derece bağlantılı olduğumuz bir bölgede meydana gelen oluşumlarda ne derece yer alabiliriz? Bilindiği üzere dünya ticareti buhranlı dönemler geçirmekte. Ülkeler ihracat rakamlarını artırmanın yollarını arıyor. Herkes önce kendi gemisini kurtarmak için çabalıyor. İthalata dayalı büyümenin sürdürülebilir olmadığı bu gibi dalgalı dönemlerde bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. İthalat kelimesi en çok bizim gibi ülkelerde dikkat edilmesi gereken bir durumu temsil ediyor.Zaten dış açık veren bir ülkeyiz. Dünya ticareti genişlerken büyümek sular durgunken yüzmek gibidir. Ama kaptanlık fırtınalı denizlerde de gemiyi yürüte bilmektedir. Ülkenin dikkatini ve kaynaklarını sahte gündemlere ve kaos ortamına odaklamak yerine  gerçekçi adımlara yönlendirmek daha önemlidir.  Umuyoruz ki özellikle ekonomi yönetimi, dünyadaki değişimleri takip ederek ülkenin bu değişimlerden faydalanması için gerekli adımları atıyordur.

Sözün özü ortalıkta biber gazı dumanı savrulan ülkemizde dünyanın bizi nasıl izlediğini tartışırken, dünyada bizi ilgilendiren diğer konuları da teğet geçmeyelim.

Türkiye-AB Ticaret Hacim Denge Listesi.

Adsız1

Kaynaklar

http://www.bbc.co.uk/turkce/ekonomi/2013/06/130618_ab_abd_ticaret.shtm

2http://www.turktime.com/haber/AB-ve-ABD-Ticarette-Birlesecek-/227949

3http://www.tusiad.org/bilgi-merkezi/basin-odasi/basin-bultenleri/avrupa-is-dunyasindan-abd-ab-serbest-ticaret-anlasmasi-konusunda-turkiyeye-tam-destek/

T.C. Ekonomi Bakanlığı http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=7155BE01-D8D3-8566-45208351967592CF

 

Şuna da Göz Atın

Japonlar Bizi mi Uyutuyor?

Pek haz etmesem de ara sıra internet haberlerine göz atarım. Yarı baygın ve uykuya amade …

2 yorumlar

  1. Kanada ve Güney amerika’daki bazı ülkeler de bizim gibi bu anlaşma dahilinde olmak istiyorlar fakat şimdilik bir deniliyormuş.
    Bu anlaşmalara dahil olmak elbette önemli fakat bizim bir an önce nükleer enerjiye geçmemiş gerekiyor, hatta birden fazla yapılması ve cari açıktaki enerjinin payını düşürmemiz lazım.
    #yetmezamaevet

    • Elbette ülke yeni projeler üretip çağa uygun bir enerji atılımı gerçekleştirmelidir. Bunun için en önemli kaynak bence yetişmiş insan gücüdür. Bilim adamı ve teknik personel konusunda gerçekçi ve güçlü adımlar atılırsa nükleer enerjileri bile gölgede bırakacak teknolojik yeniliklere sahip olabiliriz.İşin finansman boyutu da ayrı bir konu tabi. Sizin de dikkat çektiğiniz gibi dış ticarette enerjinin payını azaltmak için gereken gayret gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.