Pazartesi , 6 Şubat 2023

Yükselen Japon Borsası (!)

Borsada İşlem Yapan Japon Ev Hanımı

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı dünyanın ekonomik seyrini değiştirebilecek bir FOMC toplantısı gerçekleşti. Fed Başkanı Ben Bernanke tahvil alım programının (QE3) yavaşlatılabileceği beklentilerinin aksine herhangi bir politika değişikliğinden bahsetmese de bunun ne zaman yapılacağına dair net sinyaller verdi. Buna göre Fed’in 2013 sonu işsizlik oranı tahmini %7,5. Bu oranın 2014 sonuna kadar %6,5’e düşmesi hedefleniyor ve bu hedef Fed’in aynı zamanda sıkılaştırmaya net olarak başlayacağı, dolayısıyla her şeyin normale döneceği yer. Sonuç olarak piyasada ucuz para döneminin sonunun yaklaştığına dair bir algı hakim artık ve müziğin sesinin yavaşladığını duyabilen yatırımcılar dansı bırakıp hesap ödeme derdine düşmüş durumdalar.

Fed’in parasal genişlemeyi sonlandırmasının hesabı da özellikle finansal piyasalarda görülecek. Büyük bir coşkuyla gelişmekte olan piyasalara akan paranın kaynağı kesiliyor zira. Hatta bu etkiyi gelişmekte olan piyasalar ile sınırlamak bile doğru değil aslında. Rakamlara bakarsak geçtiğimiz hafta bütün dünya borsaları için kırmızı bir hafta oldu: Biri hariç, o da Japonya Borsası.

Japonya Borsası geçen haftayı %4,28’lik bir yükseliş ile kapattı, yıl başından bu yana ise %27,2 primlendi. Aynı sürede MSCI World Endeksindeki yükselişin %5’ten fazla olmadığını da sözlerimize ekleyelim.

Blogda yazığım diğer yazılarda taraftarı olmadığımı açık bir şekilde ifade ettiğim (burada ve buradaAbenomics‘in yarattığı hayallerden sadece biri Nikkei fakat bu kez işin daha tehlikeli yanı sadece parasal genişleme ile regülasyonlar yoluyla da piyasalara olağan dışı bir destek konusu. Şöyle ki, öncelikle margin trading ile ilgili ciddi bir deregülasyon var, insanlar 1:300 kaldıraçlarla rahatlıkla işlem yapıyorlar. Evet, insanlar bunu yapıyorlar, çünkü bizde de isimlerini sık sık duyduğumuz o meşhur Japon ev hanımları (Bayan Watanabe, bir tanesi yukarıdaki görselde) piyasanın yükselmesinde önemli paya sahip. Japon halkı borsadaki hacimde %43’lük paya ulaşarak piyasanın yönünü belirliyor ve bunu gün için alım satım işlemleriyle gerçekleştiriyorlar. Nihayetinde de 4,5 milyon dolarlık fonuyla kaldıraç etkisini kullanıp 67 milyon dolarlık işlem yaparak 350.000 $ kazanan trader’ın hikayesini ise Bloomberg’te okuyoruz [#].

Kendi halinde yavaş yavaş ve dış dünyaya zarar vermeden batmakta olan Japonya’nın sağlayabileceği hızlı fakat suni yükselişi takip edecek bir iniş, bu kez dünya için sorun olabilir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.