Perşembe , 9 Şubat 2023

Çin’de Sinyaller İyi Değil

Yükselen dünyanın yıldızı ve gezegenin ikinci büyük ekonomisi Çin’den ardı ardına kötü sinyaller gelmeye devam ediyor. 2008 krizi öncesi yaşadığı yükseliş ve doğal olarak onu takip eden çöküşle balon sıfatını sonuna kadar hak eden Shangay Borsası, dünü %6’lık düşüşle kapadı ve yıl içerisinde gördüğü zirvenin %20 gerisine düştü.

Çin’de para piyasalarında da yatırımcılar açısından şok edici gelişmeler yaşanıyor. Sıkışan likidite yüzünden gecelik repo işlemlerinde faizler %6,47’ye kadar yükseldi ki bu oran yıl boyunca yapılan işlemlerde elde edilen ortalamanın iki katından da fazla.

Her ne kadar Çin Merkez Bankası’ndan piyasayı sakinleştirme amaçlı mesajlar gelse de Çin’in finansal sistemi önemli riskler barındırıyor. Özellikle yabancı para cinsinden mevduatlar ve krediler arasında önemli bir açılma var (yani Çinlilerin bankalara döviz borcu alacağından fazla, diğer deyişle Çin bankaları topladıkları döviz mevduatından çok daha fazlası kredilere yönlendirmiş ki bu hem finansal sistem, hem reel ekonomi, hem de hanehalkı için riskli bir durum).

China FX Loans and Deposits

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere 2012 yılı ile birlikte Çin’de yabancı para cinsinden krediler ile mevduatlar arasındaki boşluk açılmaya başladı. Bu da tahmin edilebileceği üzere ülke para birimi üzerinde baskı yaratıyor ve finansal sistemde stresi artırıyor. Bu arada piyasaya sıcak mesajlarla sakinleştirmeye çalışan Çin Merkez Bankası da diğer taraftan Çin bankalarının döviz cinsinden kullandırdığı teminat mektupları ile ilgili regülasyonları yürürlülüğe koyuyor ve bankaları uzun döviz pozisyonları almaya yönlendiriyor. Her ne kadar sıkışan Yuan likiditesini rahatlatacak olsa da özellikle dış ticareti destekleyen teminat mektuplarının regülasyonu makroekonomik dengeleri sarsabilir.

Çin ekonomisinin genel olarak bir denge sorunu var, o da ekonomik çıktıyı oluşturan bileşenler arasında yatırımın çok, tüketimin ise az yer tutması.  Böylesine bir dengesizlik üzerine kurulu olan ülke ekonomisinin sağlam şekilde yola ne kadar devam edeceği üzere uzun süredir tartışma konusu. Çin’in yaptığı tasarrufların tüketmek, refah seviyesini yükseltmek yerine kamu eliyle ne kadar verimli olduğu tartışmalı yatırımlara aktarılması da önemli eleştirile maruz kalıyor. Önümüzdeki günlerde iki karşıt görüşe ait kaynaklardan yararlanarak değerlendirmelerimi burada paylaşacağım.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir Yorum

  1. Çinin büyümesi bana çok yapay geliyor , bakalım zaman ne gösterecek.

    Çinle ilgili yazınızı merakla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.