Perşembe , 9 Şubat 2023

Bono İhalesinde Şok

Önceki yazıda bahsettiğimiz üzere ABD piyasalarını derin bir korku sarmış durumda. VIX göstergesi dayandığı 20% sınırını da an itibariyle geçmiş bulunurken, açılışla birlikte S&P500 son bir ayın en düşük seviyesine geldi (benim görüşüme göre bu olağan bir durum).

20131008_VIX2

20131008_VIX1

Yukarıda gözüken iki grafikten alttakinin VIX endeksinin spot ve futures piyasadaki değerlemesi ile ilgili olduğunu ve alttaki indikatörlere ile iki piyasadaki fiyatın birbirine hiç olmadığı kadar yaklaştığını söyleyebilirim, finans terminolojisi ile belirtmek gerekirse baz riski şu an çok düşük. Bu durumun ise ani bir panikten kaynaklandığını, fiyatlamanın irrasyonel olduğunu ve abritajcılar tarafından en azından iki piyasadaki fiyatlamalardadan birinde düzeltilmesinin an meselesi olduğunu sözlerime ekleyeyim.

Esas panik ise bir ay vadeli bonoların ihracında yaşandı ki ihraç esnasında 0.35%’lik bir faiz oranı gördük. Bu Amerikanların söz konusu enstrüman için Lehman’dan beri gördüğü en yüksek oran.

ABD 1 Aylık Bono Faizleri

ABD Hazinesinin alt birimi olan Finansman Dairesi’nin resmi açıklamasında da ihale sonuçları aşağıdaki gibi belirtilmiş;

ABD Bono İhale Sonuçları

Bu gelişme üzerine önümüzdeki günlerde çok fazla konuşulabilir. İhalede oluşan fiyatlama başta repo piyasası olmak üzere bütün para piyasasını etkileyecektir. Buradaki bozulmanın sonuçları olası bir kelebek etkisiyle Fed’in politikalarını bile etkileyebilir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.