Perşembe , 9 Şubat 2023

Korku Altına Yarar Mı?

ABD tarafında süregelen Bütçe Onayı sorunu geçmişte de mali uçurum (fiscal cliff) krizindekine benzer olarak piyasalardaki gerilimi artırdı ve fonların altın gibi güvenilir varlıklarda alım yapmasının önünü açarken Amerikan hisse senetleri piyasasında işlem hacminin sert şekilde düşmesine sebep oldu. Buna bağlı olarak endekslerde sert hareketler görmemiz mümkün, nitekim VIX (volatilite ya da korku endeksi) de gelişmelerle birlikte hızla yükselmeye başladı (Bir hatırlatma; VIX, Chicago Borsası’nda işlem gören ve S&P500 endeksine dayalı futures sözleşmelerin önümüzdeki bir ay içerisinde oynaklığı ile fiyatlanan bir türev araçtır).

VIX - 3 Aylık Grafik

Bununla birlikte 1 Ekim’de $1,280‘lere kadar gelen altın fiyatları ise $1,330‘a dayanmış durumda. Devam eden politik açmazın altının güvenli liman algısını güçlendirmesi bir yana, yatırım bankalarının analistlerinin de birbiri ardına altın fiyatlarında son çeyrek içerisinde yükselme öngören raporlar çıkardığını görüyoruz.

Altın Fiyatları 1 Aylık Grafik

Peki politik kriz sürecinin neresindeyiz? Bildiğiniz gibi ABD Başkanı Barack Obama, Hükümetin bütçe paketini kendisine muhalif Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi‘nde onaylatamadı, sebep ise kapitalist felsefeyi en radikal haliyle benimsemiş Cumhuriyetçilerin -özellikle Cumhuriyetçiler içerisindeki Tea Party fraksiyonunun- Obama’nın bütçe paketinde yer alan ve sağlık güvenliğinden yoksun milyonlarca Amerikalının da devletin sağladığı güvenceden faydalanabilmesinin yolunu açan sağlık reformları (Obamacare olarak da biliyoruz bu reformları).

Şu anda ABD Hazinesinin kasasında $30 milyar kalmış durumda ve bu şartlar altında ABD Hükümeti ay sonunu göremeden iflas ediyor. Yapılması gereken ise politik krizin bir an önce aşılarak borç tavanının –daha basit bir tabirle Barack Obama’nın kredi kartı limitinin– yükseltilmesi. Her ne kadar Kongre’nin bunun için kısa bir süresi kalmış olsa da -ve unutmayalım 14 Ekim ABD’de Colombus gübü ve tatil- Cumhuriyetçileri baskılara dayanamayıp son dakikada bütçe tavanını yükseltilmesini onaylayacağını düşünüyorum fakat yine kısa vadede piyasanın yönü kesinlikle belirsiz olacaktır ve özellikle altın fiyatları her türlü spekülasyona açık olacak.

Bir hatırlatma daha yapalım, Amerikan siyaset dünyasında kasırgaların döneceği bugünlerde bizler Kurban Bayramı tatilinde olacağız.

Aşağıdaki görselde de o gün Demokrat bir Kongre üyesi olan Barack Obama’nın o dönem borç tavanını yükseltmek isteyen Cumhuriyetçi yönetime cevabını görüyoruz. Buna göre Barack Obama, gelecek Amerikan neslinin sırtına koca bir borç yükü bindirmeyi sakıncalı buluyor. Zaman içerisinde reelpolitikin bir gereği olarak görüşleri de değişiyor tabi.

Obama - Borç Tavanı Üzerine

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.