Pazartesi , 6 Şubat 2023

Janet Yellen Dönemi

Janet Yellen

2014 yılının ilk ayında Federal Reserve anlı şanlı bir Bernanke dönemini geride bırakıyor. Yerine gelecek kişi ise Barack Obama’nın dün yaptığı dramatik konuşmalar arasında belli oldu. Başkan, Fed lideri olarak Janet Yellen‘i aday göstereceğini deklare etti. Kongrede de yapılacak oylama sonrasında Janet Yellen’in Fed’in başında olması bekleniyor, zira Kongre’de herkes tarafından kabul gören bir aday Janet. Ocak 2014’te göreve başladığında kendisi Fed tarihinin ilk kadın başkanı olacak. Diğer bir ilginç anekdot ise majör ekonomilerin merkez bankalarını göz önüne alındığında, geçtiğimiz Haziran ayında göreve başlayan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina‘dan sonra ikinci kadın merkez bankası başkanı olacak. Dünya ekonomisinin yönetiminde cinsel çeşitliliğin başgöstermesi sevindirici bir gelişme.

Peki kimdir bu Janet Yellen? Öncelikle her yerde bahsedileni tekrarlayayım. Kendisi güvercin karakterli bir merkez bankası başkanı olacak. Diğer bir deyişle, piyasa Amerikan ekonomisinin başında kendine bir dost bulacak. Bu durum genişlemeci politikaların yavaşlatılmasının ileri dönemlere ötelenebileceği yönündeki algıyı destekler nitelikte. Janet Yellen ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer bir nokta ise, kendisinin istihdam politikalarına öncelik veren bir para politikası uygulamasını destekliyor oluşu. Para polikasının temel sorunu şudur; faiz oranları artarsa işsizlik artar, enflasyon düşer; faiz oranları azalırsa işsizlik azalır, enflasyon artar; bu nedenle para politikası uygulamalarında teorik olarak enflasyon ve istihdam hedefleri arasında bir tür uyuşmazlık (trade-off) vardır. İşte müstakbel Fed başkanımız Yellen, geçmişte yaptığı söylemlerde bu tartışmada hep istihdam tarafını desteklemiştir. Bundan ötürü, kendisinin istihdamı destekleme adına enflasyonist riskleri göz ardı ederek genişlemeci eğilimi sürdürmesi beklenebilir.

Janet Yellen’in CV’sine göz atarsak, Yale Üniversitesi’nden doktorasını aldığını, California, Berkeley, Harvard ve London Schools of Economics’te ders verdiğini görüyoruz. Akademisyen olarak yaptığı çalışmalar optimal para politikaları, fiyat sabitliği gibi alanlarda yoğunlaşırken, çocuk çeteleri ve bekar anneler ile ilgili demografik araştırmaları da mevcut. Bill Clinton yönetiminin baş ekonomi danışmanlığı yapan Yellen, 2004-2010 yılları arasında San Francisco Fed’in başkanlığını yapmıştı. Kendisi gibi bir ekonomist -üstüne bir de Nobel ödülü sahibi- olan George Akerlof ile evli.

Sonuç olarak Janet Yellen isimli bu hanımefendi dünyanın en zor işlerinden birini üstleneceği gibi blogumuzun da en popüler isimlerinden biri olacak. Önümüzdeki yazıda Fed üzerine alternatif senaryolardan bahsetmeyi umuyorum.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.