Perşembe , 9 Şubat 2023

Borç Anlaşmasının Piyasaya Etkisi

Beklenildiği gibi ABD’de borç krizi sonra erdi ve Başkan Barack Obama, Kongre’den 7 Şubat’a kadar borçlanma yetkisini aldı. Bugünden itibaren federal bürokrasi kepenklerini tekrar açacak. Obama’ya yetkiyi veren Cumhuriyetçiler, Obamacare olarak adlandırılan sağlık paketinin planlanan reformlardan çıkarılması yönünde baskıyı bu yıl sonuna doğru yapacağını açıkladı ve fakat bu çok fazla önemsenen bir tepki değil.

Avrupa ve Asya Endeksleri

Anlaşmanın piyasalara etkisi merak bekleniyordu. Ortaya çıkan politik krizin atlatılması tek başına piyasaları bir Amerikan default tehdidinin aşılmış olması yönünden rahatlatıcı etkiye sahip iken, yatırım kuruluşlarının üst üste QE’den çıkışın gecikeceğine yönelik beklentilerini ortaya koyan raporlar çıkarmaları coşkuyu daha da artırdı. Bu haberlerle birlikte güne iyi başlayan Asya piyasaları günün devamında karışık bir seyir izledi. Japonya’de ve Avustralya’da endeksler sırasıyla %0,83 ve %0,38’lik yükselişler sergilerken Çin ve Hong Kong borsalarında düşüşler gözlendi.

Amerika’da 10 yıllık faizler %2,65’e kadar gerilerken altının onsu 1.300$’ı aşmış durumda. Keza diğer emtialarda da pozitif bir eğilim gözüküyor.

Avrupa borsalarında ise daha realist bir fiyatlama mevcut. Hemen hemen bütün endeksler kırmızı. Zira söz konusu anlaşma 7 Şubat’a kadar sürecek ve bu zamana doğru Amerika’da ortaya çıkacak siyasi gerilim dünya piyasalarına yeni krizleri fiyatlatacak.

Meraklısına not: ABD’nin kamu borç stoku toplamı böylelikle 17 trilyon dolara gelmiş olacak.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.