Perşembe , 9 Şubat 2023

Çin’de Konut Enflasyonu

Çin Konut Projesi

Çin’in pek de derin ve mülkiyet hakkının sağlıklı olmadığı finansal piyasaları, biraz ülke ekonomisinin dinamiklerinden, biraz gelişmiş ülke merkez bankalarının sıfıra yakında tuttukları faizlerden dolayı ortaya çıkan aşırı birikimlerin değerlendirilmesi için biraz riskli kalıyor. Bundan dolayıdır ki ülkede konut fiyatları hızlı bir artış eğilimi içerisinde. Geçtiğimiz ay Çin İstatiktik Bürosu’nun resmi verilerine göre takip edilen 70 şehirden 69’unda faiz oranları yükseldi.

Societe Generale’den Wei Yao‘nun hazırladığı rapordan çeşitli notları paylaşmak istiyorum:

Yeni konutlarda Eylül ayında fiyatlı yükselişi %0,67, geçen yılın aynı dönemine göre ise %8,4 olarak gerçekleşti. İkinci el konut piyasasında ise oranlar sırasıyla, %0,42 ve %4,3,

Çin - Konut Fiyatları EnflasyonuÇin’de top-tier olarak adlandırılan ekonomik gelişmişliğin en yüksek olduğu şehirlerde ise artış daha hızlı (bu şehirler Pekin, Şangay, Guangzhou ve Şenzen).

China Housing Inflation 2_0

Çin’deki konut piyasası ile ilgili olarak en korkutucu veriler sektörün büyüklüğü ile ilgili olanlar. Sektör geçen yılın aynı dönemine göre Eylül sonunda %40’ı aşan bir büyüme kaydetti fakat diğer taraftan satışlardaki artış ise üçüncü çeyreğin sonunda %18,9 olarak gerçekleşti. Bu noktada bir önceki çeyreğin sonunda elde edilen satış büyüme oranının %20’den fazla olduğunu belirtelim. Yani Çin’de yeni başlayan inşaatların sayısı artarken satışlar hızla düşüyor.

Çin - Ev Satışları Grafiği

Bu durumun farkında olan analistler dışında People’s Bank of China (Çin’in merkez bankası) da var. PBOC son olarak piyasada 1 trilyon yuanlık sıkılaşma yaptığında neler olduğunu ise şuradan biliyoruz.

Pekin’de en ucuz evin fiyatının 300 bin $ civarında dolaşıyor olması da oluşan konut balonunun boyutlarını gözler önüne seriyor. İşin enteresanı ise bu yükselişi gören ve finansal piyasalara güvenmeyen hane halkının yatırımlarını ısrarla konut piyasasında değerlendirmesi. Yani Çin’de yatırımını toprağın üstüne yapan milyonlarca Ali Ağaoğlu var.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.