Pazartesi , 6 Şubat 2023

BBVA Bilançosu Ne Anlatıyor ?

BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria), bizim memlekette İspanyol Ligi’ne isim sponsoru olmasından ötürü önemli bir marka değerine sahiptir. Bunun dışında Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu ile birlikte büyük ortağıdır. Fakat ben bunların dışında bugün mali tablolarını açıklayan bankanın İspanyol, ve dolayısıyıla Avrupa ekonomisi ile ilgili sinyallere odaklanacağım.

İspanya’nın toplam varlıklar mukayese edildiğinde ikinci büyük bankası olan BBVA, son çeyrek içerisinde gelirlerini geçen yılın üçüncü çeyreğine gçre %34 artırarak 195 milyon euro’ya yükseltti. Analistlerin beklentisi ise 614,5 milyon euro’ydu.

Peki bu fark nasıl oluştu? BBVA, takipteki krediler (non-performing loans) için ek olarak 600 milyon euroluk bir provizyon ayırdı, çünkü bilançosunda yer alan tam 3,86 milyar euro’luk krediyi takip alacaklara kaydırdı. Takipte alacakların toplam varlıklar içerisindeki oranı da %6,7’ye yükseldi, geçtiğimiz çeyrekte bu oranı %5,5’ti (%10’luk bir artış söz konusu, bu arada merak edenler için bu rasyonun Türk bankacılık sektöründe %2 civarında olduğunu söyleyeyim). İspanya’da analistlerin yaptığı yorumlar hali hazırda İspanya’da esas sorunun varlık kalitesi olduğu yönünde.

Yatırımcıların gelişmeye tepkisi de beklendiği gibi oldu, BBVA bugün piyasa değerinin %2’sini kaybetmiş durumda.

BBVA Hisseleri

Batık kredileri, Türk bankacılık terminolojisinden nazik ifadeyle takipteki alacaklar olarak adlandırdığım bu yazıyı İspanya’da ekonomik gelişmeyi işaret eden sinyaller var olsa da gerçek bir toparlanmanın henüz yakın olmadığı düşüncemi paylaşarak bitirmiş olayım.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.