Perşembe , 9 Şubat 2023

S&P 500 Nasıl Rekor Kırdı?

Endekslerin endeksi S&P 500 1.759 puanla rekorların rekorunu kırdı. Bildiğiniz gibi ABD’de faizler sıfıra yakın, borçlanma olanakları son derece geniş. Borçlandığınız parayla çöpten farkı olmayan Facebook hissesi alsaydınız benim tahminimin aksine zengin olmuştunuz. Şimdi şu grafiklere bakalım:

NYSE-margin-debt-SPX-growth-since-1995

1995’te itibaren S&P500 ve piyasa oyuncularının borçlanmaları sıfıra endekslenmiş ve hareketleri incelenmiş. 2002’lerde dot-com balonu ile borçlanma yükselmiş fakat paralar NASDAQ’a gitti biliyorsunuz, S&P500 yükselişi aynı oranda değil. 2000 sonrasında 2007’de ve içerisinde bulunduğumuz dönemde ise grafikler ortada.

NYSE-investor-credit-SPX-since-1980

Borçlanmalar ile S&P500 emdeksi arasındaki korelasyonu gösteren harika bir grafik yukarıda da. S&P500’deki zirvelerin hepsinde yatırımcıların borsaya net karşı net borçlu olduğunu, dip denemelerinde ise nette alıcı konumuna geçtiğini görüyoruz.

Bu arada Alan Greenspan, kitabının reklamını yapmak için katıldığı televizyon programların hisse senetlerindeki gelişmesinin ekonomiye olumlu yansıyacağını ifade ediyor.

Grafikler Advisor Perspectives‘a aittir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.