Perşembe , 9 Şubat 2023

Twitter Halka Arzı

TwiiterSosyal medya ile ilgili görüşlerimi uzun zamandır blogda paylaşmaktayım. Şirketlerin tüketicilerle ilişkilerini geliştirmeleri açısında yararlı görsem ekonomik anlamda geçmiş dot.com furyasındaki kadar bir inovasyon sağlamadığı görüşündeyim [#].

Daha önce de Facebook halka arzını soygun olarak nitelendirmiştim. Halka arz süreci akabinde geçen birkaç ay içinde zaman beni haklı çıkarsa da, bugün geldiğimiz noktada 52$ olan Facebook hisseleri beni yanılttı. Tabi bunda Facebook’un herhangi bir mali başarısının parmağı söz konusu değil, Facebook’un F/K’sını 228 gibi akılalmaz bir orana yükselten piyasanın hayalperestliği beni yanılttı. Bugünlerde ise konuşulan konuların başında Twitter halka arzı geliyor. Bu halka arz hakkında ise düşüncelerim daha da kötü.

Twitter hisseleri muhtemelen önümüzdeki Kasım ayından itibaren New York Borsasında TWTR koduyla trade edilmeye başlayacak. Twitter yöneticileri ve yetkilendirilen yatırım bankacılar şu anda yatırımcı roadshow’larıyla meşguller. Twitter halka arz edildiğinde, 9,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olması bekleniyor fakat bazı analistler bu değerin 15 milyar dolara da ulaşabileceğine fikrine sahipler. Twitter yönetimi ise henüz şirketin ne kadarını halka arz edeceğine karar vermemiş durumda (ben olsa zamanla tamamını satarım, nedenlerine değineceğim). Bu yüzden ben bu analistlerin şirketi nasıl değerlendiğini de pek anlayabilmiş değilim.

Kısaca şirketin tarihine değinelim: 2006 yılında kurulan Twitter bugün sadece ABD’de 200 milyon kullanıcıya sahip fakat mali başarı için aynı şeyi söylemek söz konusu değil, şirket 2010’a kadar ciddi bir gelir elde edemedi. 2010, 2011 ve 2012 yılları boyunca şirketin toplam gelirleri sırasıyla 28, 106 ve 306 milyon dolar oldu (2013 sonu içi tahmin gelirlerin 600 milyon doları aşması). 2012 yılı içerisinde şirketin gelirlerini %200 artırabilmesi önemli bir başarı fakat diğer taraftan sosyal medya tarafındaki rakipleri ile kıyaslandığında üye başına düşen gelir konusunda Twitter biraz geride kalıyor. Üye başına düşen geliri 0,64$ olan Twitter, iş modelini paraya çevirme konusunda kusurla olan Facebook’tan daha kusurlu. Tabi şu ana kadar verdiğim tutarlar gelirleri göstermekte. İşin için giderleri de dahil ettiğimizde ortaya korkunç bir tablo çıkıyor, zira şirket şimdiye kadar edemedi.

Şirketin 2010, 2011, 2012 yılları sonrası zarar rakamları sırasıyla 67, 164 ve 79 milyon dolar olarak gerçekleşti, bu yıl sonunda da zararın 111 milyon dolar olması bekleniyor. Küresel iletişim modelini değiştirmeyi başaran Twitter, maalesef aynı başarıyı finansal performans olarak ortaya koyamıyor.

İzleyip göreceğiz.

Bu arada blogumuz Twitterde @sistematikrisk ten takip edebilirsiniz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.