Pazar , 29 Ocak 2023

JP Morgan’ın Aldığı Cezalar

JP Morgan Yöneticileri

Bugünlerde Wall Street’in en çok konuşulan konularından biri yatırım bankacılığı devi JP Morgan’ın alacağı ceza. Piyasa konsensüsü bu cezanın 13 milyar dolar gibi rekor bir tutar olacağı yönünde. Cezaya neden olan suç 2007 konut piyasasının çökmesine neden olan işlemler olunca 13 milyar dolar tahminlerinin hiç de abartılı olmadığı ortaya çıkıyor. Bugünlerde ise jenerasyonunun en iyi bankacılarından JP Morgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon yatırımcılara moral verebilmek için seminer üstüne seminer veriyor. Şaka bir yana banka 23 milyar dolarlık bir fonu olası cezaları kompanse edebilmek için karşılık olarak ayırmış durumda.

Şimdi bankanın son birkaç yılda almış olduğu cezaları bir listeleyelim;

  • Bu yıl Amerikan Enerji Piyasası Düzenleme Komisyonu tarafından verilen 410 milyon dolarlık ceza,
  • Yine bu yıl, London whale (Londra balinası) olarak bilinen trader’ın aldığı pozisyonlardaki riski göremediği için bankanın aldığı 920 milyon dolarlık ceza (bu trader ek olarak zaten 2,5 milyar dolar batırmıştı),
  • 2012 ve 2013 yılında büyük yatırım bankalarına verilen toplam 35 milyar dolarlık cezalara paydaşlık etme

Şu anda bankanın almak üzere olduğu ceza geçmişte kıyaslananlara göre oldukça büyük. Bu cezalar aynı zamanda kriz sonrası regülatörlerin bankaların üzerine hiç de acımadan gittiğini gösteriyor, neyse ki Fed bugüne kadar sürdürdüğü para politikaları ile bankaların yaralarına merhem oldu.

JPM YTD Grafik

Bankanın hisse senetleri ise bu gelişmelere çok fazla tepki vermiş durumda değil, belki Jamie’ye güveniyorlardır, bilemiyoruz, fakat yine çarpanlarına baktığımızda diğer yatırım bankalarına göre ucuz kaldığını da sözlerimize ekleyelim.

Her şeye rağmen sub-prime mortgage felaketi sonrası Batıda finansal regülasyon konusunda bir günah çıkarma süreci yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.