Pazar , 29 Ocak 2023

İspanya’da Son Durum

İspanya’da ekim ve kasım aylarında hava nasıl olur bilmiyorum ama İspanyol bürokratlar biraz çarpılmuş gibi görünüyor. Zira kendileri son üç dört yıldır bizim yöneticileri sahip olduğu aşırı özgüvene rahmet okutturacak bir anlayışa sahipler.

Geçmiş yazılardan birinde  İspanya krizden çıktı mı diye ufak bir sorgulama yapmıştık:

%0,1′lik büyüme oranı ile 9 çeyreklik resesyondan çıkan ve beklentilerin aksine işsizliğini %26′nın altına indiren İspanya ile karşı karşıyayız. Ne harika haberler değil mi (!)

Peki bahsettiğim özgüven tam olarak nedir? Sıkı durun gençler delikanlılar, bizim dizi başlıyor.

Hemen aşağıdaki görsel 26 Nisan 2013 tarihinde İspanya’nın Brüksel’e gönderdiği makro hedefleri gösteriyor. Buna göre İspanya 2016 sonuna kadar önemli bir büyüme gösteremiyor. Ancak 2018’den sonra bütçe fazlası vermeye başlıyor, dahası ancak 2019’da kamu borcunun milli gelire oranını %85’e çekebiliyor.

İspanya'da Makro Hedefler - Öncesi

Yukarıda da belirttiğim üzere bu makro öngörüler 26 Nisan tarihine ait fakat İspanya’da olumlu algılanan %0,1’lik büyüme ve %26’lık işsizlikten sonra işin rengi biraz değişiyor.

İspanya'da Makro Hedefler - Sonrası

Yukarıya doğru revize edilen büyüme oranları elbette ki doğal fakat bütçe konusunda öz güveni artan İspanya Hükümeti, daha önce taahhüt ettiğinden daha az sıkı olan bir maliye politikası ise bütçe açığını sınırlara dayıyor ve kamu borcunun milli gelire oranını %100’ün üzerine çıkarıyor. Yeni raporda işsizlik ve 2016 sonrası tahminlere yer verilmiyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’u bu atak ile birlikte daha çok seveceğimizi ve sık sık blogumuza misafir edeceğimizi sözlerimize ekleyelim ama eğer Türkiye’de çalışan herhangi bir taksiciden ekonomik danışmanlık hizmeti almaya başlarsa daha rasyonel tahminler yapabilir.

Kaynak: La Carta de la Bolsa

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.