Pazartesi , 6 Şubat 2023

ABD Gerçekten Büyüyor mu?

Yollarına, kanyonlarına, dağlarına, gökdelenlerine hatta sahillerinde yürüyen yengeçlerine bile hayran olduğumuz, öz vatanımız gibi sevdiğimiz ABD’den üçüncü çeyreğe ait büyüme rakamları geldi. Buna göre Eylül sonunda ABD’de bir yıllık büyüme oranı %2,8 olarak gerçekleşti.

Piyasanın beklentilerini aşan bir durum. Bu açıdan bakıldığında ekonomistler, özellikle de Fed ekonomistleri gerçekten çok mutlu. Zaten son günlerde bilindiği üzere akademik taraftan sık sık yürütülen para politikasının ekonomik aktiviteye olumlu katkı yaptığını öne süren bilimsel çalışmalar ardı adına geliyor ki piyasada şaşılacak şekilde bunları önemsiyor.

Son gelen büyüme raporuna baktığımızda ekonominin bileşenlerinden olan tüketimdeki hızlanmanın son derece yavaş olduğunu görüyoruz. Buan göre tüketimdeki artış son iki yılın dibinde. Bugün gelen yüksek büyüme tutarı ise stoklardaki ciddi artıştan kaynaklanıyor. Keza Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatsiuz da stok artışının büyümeye olan katkısının aşırı fazla olduğunu ve bu nedenle de son çeyreğe yönelik büyüme beklentisini %2’den %1,5’e düşürdüğünü açıkladı.

Q3 GDP

Gelen büyüme rakamı yine algoları biraz huzursuz etti ki ABD piyasalarında satışa geçildi. Bizde de içeride ECB’nin faiz indirimi sonrası carry trade imkanının daha karlı gelmesi ile başlayan dalga ABD büyüme datası ile yavaşladı.

Kısacası, ABD’de bugün elde ettiğimiz büyüme datasının gösterdiği düzey sürdürülebilir dinamiklerle kurulmuş bir temele sahip değil ve Fed’in likidte enjeksiyonlarını engelleyebilecek çapta değil. O yüzden her düşüş alım fırsatı gibi bir piyasa mottosuyla bu yazıyı geçiştiriyorum.

Bu arada piyasanın yeni mottolarından biri de BTFATH – buy the fucking all time high.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.