Pazartesi , 6 Şubat 2023

Küresel Piyasalarda Bu Hafta

Global Markets

Küresel piyasaalar haftaya ABD ekonomisinde belirginleşen düzelme sinyallerin sağladığı iyimserlik ile başlarken bir yandan da Fed’in varlık alım programında yavaşlamaya gitmesi ihtimalinden doğan tedirginlik de yatırımcı duyarlılığını etkiliyor. Avrupa’da hisse senetleri hafif yukarı doğru bir yatay seyir izlerken giriş cümlemi doğrululuıyor. Öte yandan, ECB’nni faiz indirim kararı ardından paritede sakin bir seyir hakim, EUR/USD’de 1.3395’ler test edilirken altın fiyatlarında yukarı yönlü bir eğilim mevcut.

ABD’de S&P500’ün de yatay bir açılış ile güne başlaması bekleniyor. ABD’nin üçüncü çeyrek beklentileri aşan bir büyüme kaydeymesi ve Ekim ayında tarım dışında 204 bin yeni istihdam yaratması bahsettiğim gibi makro göstergeler açısında olumlu sinyaller olmakla birlikte Fed’in para politikasında değişikliğe gitmesi ihtimalini artırdığından piyasaları aynı zamanda tedirgen eden gelişmeler olarak da kaydediliyor.

Bu tedirginliğini izlerini bu hafta özellikle Amerikan tahvil piyasasında arıyor olacağız, ancak şunu da belirtelim pazartesi günü Kıdemliler Günü dolaysısıyla Amerikan tahvil piyasası kapalı olacak.

Gelişmekte olan piyasalar da Fed politikalarına duyarlı şekilde hareket ediyor. Şu günlerde dikkatler özellikle Endonezya üzerine çekilmiş durumda. Küresel piyasalarda gelişmekte olan ekonomik hikayesinin devam edebilmesi adeta Endonezya’daki gelişmelere bağlanmış durumda. Bu ülkeler spesifik özellikleriyle kendi aralarında elbette ki ayrılıyor ama Endonezya genel gelişmekte ülke karakteristiğini taşıması açısından küresel açıdan önemli bir sınav olacak. İlk gün itibariyle Endonezya’da hisse senetleri %0,8, ülkenin para birimi rupi de %1,2 değer kaybetmiş durumda.

Gelişmiş Asya-Pasifik de işler ilk gün itibariyle yolunda. Japon Borsası bugün itibariyle Cuma kayıplarını kapadı.

Çin tarafında küresel yatırımcıların gözü kulağı Komünist Parti’nin atacağı ekonomik reform adımlarında olacak. Bu beklentilerde dahilin Şangay Borsası hafif yükselişini sürdürüyor. Çin’de gelen karmaşık makro datalar da yatırımcılar açısında belirsizlik yaratıyor. %3.2 ile beklenenden az olan tüketici enflasyonu ve sert bir düşüşle %1,5’e gerileyen üretici enflasyonu deflasyon beklentisini destekleyip havayı bulanıklaştırırken Ekim ayı sonunda yıllık bazda sanayi üretim endeksinin %10,3 artmış olması sis ardından doğan güneş görevi görüyor.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında nükleer silahlanma ile ilgili yapılan anlaşmadan olumlu sonuç çıkması haberi ise petrol tarafında tamamen fiyatlanmıştı ve bu fiyatlanma ardından tekrar yükselişler izleniyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.