Pazartesi , 6 Şubat 2023

GOP Erimeye Devam Ediyor

ABD’den emek piyasasından gelen veriler gelişmekte olan piyasalarda (GOP) yıl sonu rallisi umutlarının rafa kalkmasına neden oldu. Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya’da para birimleri geçen haftadan itibaren %5’e yakın değer kaybetti. Keza Türk Lirası, Meksika Pesosu ve Rus Rublesinde de durum farklı değil.

Citigroup stratejistleri gelişmekte olan piyasalarda geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanana benzer bir satış baskısı oluştuğunu raporlarında belirtiyorlar. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Mayıs ayında da Fed, varlık alım programının yavaşlatılacağını dair benzer bir sinyal vermiş, hemen ardından GOP’ta sert satışlar gözlenmişti. Diğer bir görüş, Amerikan Dolarındaki değerlenme ve faizlerdeki artışla birlikte carry trade için kullanılacak para birimi olma özelliğinin kaybedilmesi, GOP varlıklarına gelecek alımların önünü kestiği yönünde. Öte yandan, geçtiğimiz yaz başında yaşanan gerilemede çok kısa vadeli hareket eden küresel sermayenin zaten GOP’u terk ettiği ve özellikle Çin başta olmak üzere, GOP’tan gelen sanayi üretimi, PMI gibi göstergelerin ekonomik görünümün iyileşmekte olduğu yönünde sinyaller olarak algılanması aşağı yönlü hareketleri frenleyici etkiye de sahip. Yine Fed’in resmi olarak varlık alım programını yavaşlatması yatırımcılara GOP’ta acı seanslar yaşatacak.

Istanbul ve Jakarta Borsaları

Dünkü yazıda belirttiğim üzere de özellikle kırılgan GOPlar arasında Endonezya Borsası öncü gösterge gibi çalışıyor. Yukarıdaki grafikte de Jakarta ve İstanbul borsalarının son 6 aylık hareketlerini görüyorsunuz. Son dönemde İstanbul borsasının fazla satış yediğini söylemek bu açıdan mümkün.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir Yorum

  1. Bizim borsayı satan satana. 66-80-71, al satçılar iyi kazandı gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.