Pazar , 29 Ocak 2023

Global Makro Trendler

Global Makro Trendler

Blogda ara ara kayda değer infografiklere yer veriyoruz. Bu kez bir örnek de Deutsche Bank’tan geliyor. Deutsche Bank analistleri yılın son çeyreği için küresel görünümü özetleyen harika bir görsel hazırlamış.

ABD’de beklendiği gibi Fed’in para politikası uygulamaları ve politik açmalar ön plana çıkıyor. Fed’in son çeyrekte varlık alım programını değiştirmeden devam etmesi artık kesin gibi, yeni yılın başında ise bütçe ile ilgili olarak politik açmaz tekrar ortaya çıkabilir hatta görüşmeler tıkanırsa yeni bir hükümet kapanışı söz konusu olabilir.

Avrupa tarafında da ekonomik verilerin iyileşme sinyalleri verip vermeyeceği öne çıkıyor. Buna yönelik olumlu veriler gelmiyor değil fakat kalıcı bir iyileşmenin olduğunu söylemek için henüz çok erken.

MENA bölgesinde politik huzursuzluk hakim. Libya’da tekrar iç karışıklıklar belirirken Suriye’de savaş bitecek gibi durmuyor. Türkiye ile Kürdistan arasındaki petrol anlaşması, İran-İsrail gerginliği bölgede stratejilerin yenilenmesini gerektiyor. Dünyada son bir kaç yüzyılda politik gelişmelerin belirleyicisi olan bölgenin önemli bölümünü içeren MENA’daki bu gelişmeler bu dünyayı etkileyecek sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Latin Amerika, Güney Afrika ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde küresel finans piyasalarında yaklaşmakta olan dönüşüme dair beklentilere göre bir yeniden fiyatlanma söz konusu olacaktır. Buradan kırılgan olan ekonomilerin türlerin seçimi teorisine göre kaybeden tarafta olacağı ve uzun süreli bir durgunluk içine gireceği düşüncesine sahip olmak mümkün.

Çin’de şu günlerin en popüler konusu ekonomik reformlar. Mao Zedong’tan beri Çin’de görülen en büyük reformların gerçeğe dönüştürebileceği beklentisi hakimdi fakat şu ana kadar yapılan açıklamalar yetersiz bulundu. Şurası tartışılmaz ki, Çin, daha güçlü bir ekonomi için devletin piyasalar üzerindeki etkisini azaltmak zorunda (Çin’in ekonomi tarihi).

Japonya’da ise (bence) tarihin en kusurlu ekonomik atılım Abenomics’in etkileri gözleniyor. Daha önce çok kez yazdım, yorum yapmaya gerek duymuyorum fakat bugün gelen bir datayı paylaşmak istiyorum. Japon Merkez Bankası, Japonya’nın ihraç ettiği devlet tahvillerinin %70’inden fazlasını varlık alım programı ile satın almış durumda ve bu piyasadaki etkinliğini bundan sonrası kullanabilmesi mümkün değil (tabi burada genişlemeci yönlü politikanın etkinliğinden bahsediyoruz).

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.