Pazar , 29 Ocak 2023

Piyasalarda Haftalık Gelişmeler

Bu hafta piyasalarda önemli gelişmeleri izliyor olacağız. Bunların başında Avrupa Birliği ile Çin arasında yapılmaya başlanacak olan ticaret işbirliği toplantılar geliyor. Bu ek olarak özellikle Rusya’nın üçüncü çeyrek büyüme rakamı gelecek önemli bir veri. Bunun dışında Taylanda, Şili, Venezuella, Meksika ve Peru’dan da üçüncü çeyreğe ait büyüme oranlarını göreceğiz.

Pazartesi (bugün) Varşova’da uluslararası kömür ve iklim toplantısı yapılacak. Katılımcılarının kömür üreticileri, politikacılar, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri oacak olan bu toplantıdaki söylemler enerji piyasasında ham madde tarafında yer alan varlıkların fiyatlanmasında etkili olabilir. Petrol Konseyi’nin toplantısı ise Londra’da yapılacak.

Salı günü Tokyo’da AB-Japonya zirvesi düzenleniyor. Zirvede AB delegelerinin Japonya’nın özellikle Japonya’nın Güney Kore ve Çin ile olan ilişkilerindeki soğukluk ile ilgili endişelerinin Japonya’ya iletmesi bekleniyor. Yukarıda öneminden bahsettiğim Rusya büyüme oranının açıklanacağı gün olmakla beraber Türkiye ve Güney Afrika merkez bankalarının toplanacağı gün olmasıyla da aynı meridyen üzerinde yer alan bu üç gelişen piyasa için önemli bir gün.

Çarşamba günü Çin ile AB arasındaki ticaret anlaşmasına dair görüşmeler yapılacak. Görüşmesinin konuları arasında Çin’de dış kaynaklı sabit sermaye yatırımlarına yönelik baskıcı uygulamalar, Çin’de iş hayatını kolaylaştıracak kanunların yürürlülüğe konması olacak.

Perşembe günü Kuvey’da Afro-Arap toplantısı yapılacak. Petrol yatırımcılarının özellikle takip etmesi gereken bir toplantı. SAB Miller ve ThyssenKrupp bilançoları açıklanacak.

Cuma günü Tayland ve Malezya’nın rezervleri açıklanacak, gün başından itibaren gelişmekte olan piyasalar için belirleyici role sahip olacak bu dataların dikkatle izlenmesi gerekecektir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.