Perşembe , 9 Şubat 2023

OECD Küresel Ekonomik Raporu

OECD’nin dün açıkladığı küresel ekonomik görünüm raporu piyasaları seyri konusunda hayli belirleyici oldu. Bu yüzden rapora ana hatlarıyla değinmekte fayda var.

Raporun ana fikri gelişmekte olan ülkelerde ekonomik bir gerileme yaşanırken gelişmiş ülkelerde özellikle ABD’de ekonomik aktivitenin tekrar hızlanacağı.

Brezilya, Rusya ve Güney Afrika için 2014 sonu büyüme tahminleri aşağı yönlü olarak %1.3 oranında revize edilmiş ki bu son derece önemli bir değerlendirme. Aşağıdaki listede OECD’nin, BRICS ülkeleri için Mayıs ayında yaptığı tahminleri ve şimdiki revizyonları görebilirsiniz.

OECD-gdp-forecasts-brics

OECD altı aydaki bu değişimi yapısal sorunlara bağlamakta. Buna göre çalışan nüfus artışındaki yavaşlamanın demografik etkisi, bastırılmış yatırımlar ve çeşitli yapısal reformların geciktirilmesi ile bunlara yönelik umutların azalması beklentilerin aşağı yönlü revize edilmesinde etkili. OECD’nin verdiği ilk iki sebepten dolayı altı ayda böylesine bir değerlendirme farklılığına gitmesi anlaşılır olmamakla beraber üçüncü sebep ile öngörünün de altı ayda ortaya çıkması eleştiriye açık bir tutum.

OECD-gdp-growth-model

Yukarıdaki grafikte de Fed’in varlık alım programını bitirmesinden sonra iç talebi etkilenecek ülkeler listelenmiş. Buna göre politikanın merkezi ABD’de minimum düzeyde talep eksikliği yaşanacak. Rusya, Hindistan ve Brezilya ise en kötü etkilenecek ülkeler arasında. Ben bu grafikte genel düşünceye katıldığımı belirtmeliyim. Fed’in sıfır faiz politikası boyunca zaten ABD’de iç talep artışı yeterince iyi olmadı ki krizdeki seviyesinden çok yükselmedi, bundan sonra daha da fazla düşüneceğini sanmıyorum. Bu politikanın etkisi gelişmekte olan dünyada talebi canlandırıp söndürecek olması. Janet Yellen’in şu ana kadar yüz kez kurduğu bir cümle var: Para politikaları ekonomik iyileşmeyi destekledi. Ben temel olarak böyle bir düşünceyi reddeden iktisadi felsefe akımından etkilendiğim için bu düşünceyi kabul etmiyorum tabii ki.

Sonuç olarak Fed’in varlık alım programlarını sonlandırmasının ABD ekonomisine ve ABD ile ekonomik ilişkileri yoğun olan gelişmekte olan ülkelere etkisinin sınırlı, kırılgan yapılı gelişen ekonomilere için ise ağır olacağının öngörüldüğü bu rapor, bu açıdan bakıldığında Janet Yellen’in bile programı sonlandırmada aktif davranabileceğini öngörüyor.

Tabi OECD ekonomistleri piyasanın içinde pek olmadıkları için faizlerde oynaklığın Fed kararlarını nasıl etkileyebileceğinin farkında değiller.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.