Pazar , 29 Ocak 2023

ABD Piyasaları Üzerine Vol II

ABD piyasaları üzerine bir yazı daha yazarak kafa karışıklığını artırmayı planlıyorum. Öncellikle Shiller F/K’sını sizlerle paylaşacağım. Piyasalar üzerine geliştirdiği endekslerle bildiğimiz Nobel Ödüllü Robert Shiller, nasıl konut piyasası için Case-Shiller Endeksini hazırladıysa, hisse senetleri piyasasın için de aynı şekilde bildiğimiz F/K’ların enflasyonla düzeltilmiş halini hazırlamış.

Shiller PE Rasyosu

Bu endeksin durumu da o kadar kafa karıştırıcı ki, henüz 90’ların sonundan ya da tarihin en büyük krizlerinden birinin, 2008 Lehman çöküşünün (ekonomik toparlanmaya rağmen) gerisindeyiz. Öte yandan, 1987’de Kara Pazartesi (çok ani yaşanmış bir çöküştür) şu bulunduğumuz seviyenin altında yaşanmış, 25.42’lik F/K ile 1928’in 30 F/K’lı Kara Perşembesine çok uzak değiliz ama o zamanlar Twitter şirketler halka açık değildi diye tahmin ediyorum.

The Wall Street Journal’da da konuyla ilgili bir makale yayınlandı ki balon tartışmalarına davranışsal bir yaklaşım göstermeleri makaleyi burada konu yapıyor. Genel görüş, eğer balon tartışması tavan yapmışsa, bir balon ya bitmiştir ya da zaten hiç ortaya çıkmamıştır. Makalede Robert Shiller’ın da yorumları var, bugünlerde olanlar için “rasyonel coşku” tabirini kullanıyor (Alan Greenspan’in 90’lardaki efsanevi “irrational exuberance” açıklamasına gönderme yaparak).

Yine de “balon” konusu tartışılmaya devam edecek.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.