Pazar , 29 Ocak 2023

Citi Nasıl Tongaya Düştü?

Wall Street bankaları arasında en yaygın iş ağına sahip finansal kurum olan Citigroup, Meksika’da önemli bir hilenin kurbanı oldu. Olayın detaylarına girmeden önce kurum hakkında bir miktar bilgi vermek istiyorum. Avrupa’da, Asya ve Latin Amerika’daki operasyonları JPMorgan Chase, Bank of America ya da Well Fargo gibi muadilleri aksine daha global bir vizyona sahip. 2013 yılında 76 milyar dolarlık bir gelir üzerinden 13.6 milyar dolarlık kar yazdılar. Bu karı 1.8 trilyon dolarlık bir varlık toplamı üzerinden elde ederlerken az önce saydığım muadillerinin tersine kazançlarına beklentileri karşılayamadılar. Çarpanlarını kontrol etme fırsatı bulursanız yine Citigroup hisselerinin oldukça düşük seviyeden fiyatlandığını göreceksiniz.

Şimdi Meksika’daki olaya dönelim. Meksika genç nüfusu, hızlı gelişen ekonomisi ve kaynaklarıyla önemli yatırımları çekebilen ve yatırımcılarına önemli getiriler sunabilen bir ekonomi. Bu konudaki fikri bu şekilde olan pek çok şirket gibi Citi de ülkede finansal piyasaların gelişiminden istifade edebilmek için buraya yatırımlarını yönlendiriyor. Banco Nacional de Mexico, ya da kısaca Banamex, Citi’nin ülkedeki iştiraki. Bu iştirak OSA (Oceanografia S.A) adlı petrol şirketine 585 milyon dolarlık kısa vadeli bir kredi kullandırımı işlemi gerçekleştiriyor, tabii ki bir teminat karşılığında. Bu teminat da OSA’nın Meksika’nın sermayesi devlete ait olan petrol şirketi Pemex’ten alacakları. Kredi kullandırıldıktan sonra yapılan incelemelerde OSA’nın Pemex‘ten alacaklarının kullandırılan kredinin toplam tutarı olan 585 milyon dolardan epey düşük olduğu, dolayısıyla OSA’nın alacak tutarının yüksek göstererek Citi’yi dolandırdığı ortaya çıkıyor.

Citi açısından bu operasyonun sonuçları ağır oldu. Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri Citi’ye yıl sonu finansal tablolarını revize ettirip 235 milyon dolarlık ekstra bir zarar yazdıırıyor. Bu da hisse başına kazancı 4.35 dolardan 4.02’ye dolara düşürüyor. Üstüne üstlük kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, kullandırılan kredinin tahsilatını mümkün olarak görmediğini açıklarken, Moody’s de Banamex’in görünümünü negatife çeviriyor (Olayın resmi olarak açıklanan detayları burada).

Bu yazının amacı uzaktan dev gibi görünen bu finansal kuruluşların nasıl yönetildiği ile ilgili algıların berraklaşmasına katkıda bulunmaktır.

Şuna da Göz Atın

M&A’de Kim Ne Kadar Kazanıyor?

Geçtiğimiz yazılardan birinde (bkz. Parasal Çılgınlık Dönemi) gelişmiş ülke merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesinin şirketlerdeki …

2 yorumlar

  1. Hisse başına kazancı 4.35 ten 4.42 ye düşürüyor. Demişsiniz. Yazım hatası var sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.