Pazartesi , 6 Şubat 2023

Gizli Belçikalı Kim?

Politik olayların uluslararası finans sistemine yansımalarını izlerken incelenmesi gereken bir numaralı veri Amerikan devletinin ihraç etmiş olduğu tahvillere yatırımın hangi ülkelere ait kurumlar tarafından gerçekleştirildiği. Geçmişte Çin’in ABD tahvillerine yatırım yaparak uzun vadeli faizleri düşük kalmasına neden olduğunu, bunun da 2002-06 arası faizleri yükseltmeye çalışan Alan Greenspan’e soğuk terler döktürdüğünü biliyoruz. Bu durum getiri eğrisinin düzleşmesine yani (Fed’in kontrolünde olan) kısa vadeli faizler yükselirken (piyasa kontrolünde olan) uzun vadeli faizlerin düşmesine neden olmuştu (ki ekonomiler için iyi sinyal değildir).

Son üç ayda ise çok gizemli bir durum söz konusu. Öncelikle linkten resmi veriye göz atmanızda fayda var, zaten gizemli durum hemen dikkatinizi çekecek.

Fed genişlemeyi yavaşlatıcı hamleleri bir bir yapıp sıkılaşmaya ve de faiz artışına giderken tahvil piyasasının da buna eşlik etmesini bekliyoruz. Tahvil piyasasında faizin artması da tabii ki bu varlıkların değerlerinin düşmesi demek. Durum açıkça ortadayken biri ya da birileri Belçika üzerinden yüksek montanlı alımlar yapıyor ve öyle ki ülke, ABD tahviline sahiplik sıralamasında Çin ve Japonya ardından üçüncülüğe yükseliyor.

Tapering hadisesinin vuku bulduğu Aralık ayından itibaren bu gizemli eller kasım ayı sonunda 200 milyar dolar olan Belçika’nın ABD tahvillerini üç ay içinde %70’ten fazla artırarak 341 milyar dolara çıkarmış. Veriye bakıldığında daha önce böylesine şok edici bir eğilim mevcut olmadığı gibi diğer ülkelerin tuttuğu kağıtların toplam tutarları son derece durağan. Aşağıda da grafik mevcut.

Belçika - ABD Tahvilleri

Peki bu gizemli alıcı kim olabilir? Şurası kesin ki Rusya değil. Geçmişte sağladığı ticaret fazlalarını kendi para birimi olan Ruble’nin değerlenmesini engellemek ve ABD Dolarını daha ucuz tutabilmek için gerek kendi ülkesinden, gerekse kıyı bankacılığı üzerinden Amerikan tahvillerine yönlendiren Rusya, artık dışarıya yatırım yapacak durumda değil, aksine ekonomik büyümesini sürdürebilmek için dışarıdan fon girişine muhtaç. ABD-Rusya-Çin ilişkilerini irdelediğimiz yazıdan alıntılayalım:

Son altı haftadır herhangi bir Eurobond ihracı yapılamadı. Bu durum sürdürülemez, aksi halde çok büyük bir problemle karşı karşıya kalacağız. Şirketler haftada 10 milyar dolarlık borcu çevirmek zorunda… Rusya’nın toplam 714 milyar dolarlık dış borcu var, bu borcun 427 milyarı şirketlere, 207 milyarı bankalara ve 62 milyarı da kamu kurumlarına ait. Petrol devi Rosneft’in borçlanmalarının %90′ı dış kaynaklı. Keza Rus borsasındaki varlıkların %70′i de yabancı sermayeye ait…

Sonuç olarak kim olduğunu bir süre daha merak edeceğimiz birileri Belçika üzerinden ülkenin bankacılık tarihine geçecek miktarlarda tahvil alımı yapıyor. Üstelik bunu tam da taperingin başlamasıyla Fed’in almaktan vazgeçtiği tahvilleri alarak yapıyor. Tabi ilginç bir durum daha var: Bir önceki Fed Başkanı Ben Bernanke Mayıs 2013’te taperingi sadece fısıldamasıyla %3’e vuran 10 yıllık Amerikan tahvilinin getirisi tapering’in fiilen başladığı şu ortamda %2.73’te dolanıyor. Bu da aslında ABD’nin gevşek para politikasını terk etmesinin etkilerini henüz görmediğimizin bir kanıtı.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

3 yorumlar

  1. Vergisel nedenlerden dolayı amerikadan tahvil alamayan amerikalı birisi belçika üzerinden alıyor olabilir mi?

    • Vergisel nedenlerden dolayı Belçika pek de tercih edilebilecek bir ülke değildir diye tahmin ediyorum.

  2. Avrupadaki market makerlar buyuk ihtimalle belcika uzerinden aliyor. Fed tapering yaparken gizli anlasmalarda bulunmus olabilir. Biz azalticaz siz de su kadar alicaksiniz diye anlasmis olabilirler. Spesifik olarak neden belcika bilmiyorum ama avrupa birligi baskenti olmasi ile ilgili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.