Pazar , 29 Ocak 2023

PMI’lar Ne Anlatıyor

Yılın ikinci yarısını kapatmamızın ardından aralarında Çin ve Hindistan’ın da bulunduğu pek çok ülke PMI datalarını yayınladı. Aynı zamanda JP Morgan Global PMI’ı da açıklanan datalar arasındaydı ve 52.7 olarak açıklanda ki bu küresel büyümenin devam ettiğini gösteriyor (PMI verilerinde 50 üzeri değerler ekonomik gelişimi ifade etmektedir). Aynı zamanda datanın bu büyüme eğiliminin gücünü ortaya koymakta.

JPMorgan-Global-Manufacturing-Purchasing-Managers-Index-07032014-LG

JP Morgan’ın datasının bir de şu önemi var: Gelişme eğiliminin şimdiki gibi güçlü gözüktüğü geçmiş tarihlerde emtialarda talepte, üretim düzeyinde ve gelir düzeyinde önemli artışlar gözlemlenmekte.

Piyasalarda oynaklığın artmasının beklenildiği şu dönemde hem global hem de lokal PMI verilerini okuyabilme pek çok yatırımcı açısından optimum çeşitlendirmeyi sağlamaya yardımcı olduğu için önemli. Aynı zamanda piyasaları etkileyen büyüme öngörülerini belirleyen en saf data setlerinden biri PMI değerleri. Bu açıdan bakıldığında haziran ayına ait dataların da küresel yatırımcı güvenini olumlu etkileyeceğini söyleyip piyasalarda yeşil günlerin devam edeceğini söylemek de mümkün.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.