Pazartesi , 6 Şubat 2023

Avrupa’da Enflasyon Beklentileri

Avrupa piyasalarında bugünün en önemli gelişmelerinden biri 5Y5Y enflasyon beklentilerinde yani 2019-2024 arasında enflasyona yönelik tahminlerde dip oluştuğunu görüyoruz. Bilindiği gibi bankalar bankalar forward vadelerde bu şekilde yaptıkları swaplarla bilançolarında taşıdıkları riski minimize etme derdindeler.

Avrupa 5Y5Y Enflasyon Beklentileri

An itibariyle 8 Avrupa ülkesi deflasyon tecrübe etmekte. Bunlar sırasıyla Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, İspanya, Polonya, İtalya, Slovenya ve Slovakya. Özellikle majör ülkeleri kapsayan böyle bir liste olması Avrupa ekonomisinin geleceği açısında ürkütücü. Piyasanın da bu koşullar altında özellikle Avrupa Merkez Bankası’dan beklentisi çok yüksek. Tabi oradan gelecek adımlar da krizdeki ülkelerden beklentisi maliye politikalarının sıkılaştırılması olan Avrupa’nın en dominant ülkesi Almanya’nın istekleriyle tamamen zıt.

Deflasyondaki Avrupa Ülkeleri

Brüksel’in empoze ettiği yasaları açıkça esneten Fransa’nın ya da fuhuş sektöründen gelen gelir ile kamu bütçe açığının toplam ekonomik büyüklüğüne oranını manipüle etmeye çalışan İtalya’nın varlığı, Almanların anti-hiperenflasyonist taleplerine her ne kadar çeşitli dayanaklar oluştursa da bu taleplerin gerçekçiliğini bir o kadar azaltıyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.