Pazar , 29 Ocak 2023

ECB Stres Testi Sonuçları

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bölgedeki bankalara uyguladığı stres testlerinin sonuçları açıklandı ve Cuma günü çeşitli haber mecralarında yer aldığı gibi 25 bankanın testi geçemediği ortaya çıktı. Zaten Cuma günü sızan haberlerin ardından bankalara yeni yardımların yapılabilme ihtimali piyasalarda fiyatlanmaya başladı. Bu stresti 2010 ve 2011 yıllarından sonra birliğin merkez bankasının yapmış olduğunu üçüncü güven inşa etme girişimiydi. Hemen söyleyeyim, Euro birliği bankalarının bilançolarında zarar olarak yazılmayı bekleyen 1 trilyon euro’luk batık kredi mevcut.

Sonuçları da hemen özetleyelim: Testi geçemeyen 25 banka 25 milyar euro sermaye gereksinimine ihtiyaç duyuyor. Yine bankaların varlık değerlemelerinde 48 milyar dolarlık iyileşme gerekiyor, bu tutarın 37 milyar doları herhangi bir sermaye açığı oluşturmuyor. Bununla birlikte 25 milyar euroluk sermaye açığı ve 37 milyar euroluk varlık iyileşmesiyle birlikte toplamda banka bilançolarında 62 milyar euroluk bir boşluk oluşuyor. Varlık kalitesi demişken kısaca açıklamakta fayda var: Stres testinin uygulayıcısı ECB, en kötü piyasa koşullarında bankaların sermayesinin varlıklarındaki kayıpların ne kadarını karşılayabildiğini hesaplıyor, böylelikle hem sermaye hem de varlık tarafında ne kadar gereksinim olduğu ortaya çıkıyor. Burada varlık kaybından kredilerin batması, tahvil portföylerinin değerinin düşmesi anlaşılmalıdır. Örneğin, bir banka tahvil portföyünde yer alan menkul kıymetlerden kredi notu düşük olanları satıp yüksek notlu tahviller alırsa varlık kalitesini artıracaktır. ECB’nin senaryosunda var olan 1 trilyon euroluk batık krediler 136 milyon euroluk bir artış gösteriyor.

Goldman Sachs stres testi sonuçlarıyla ilgili rapor çıkarmada en hızlı davranan banka oldu. Geçmiş testlerin sonuçlarına kıyaslandığında Avrupa finansal sisteminin eskisi kadar kırılgan olmadığından dem vuran yatırım bankası raporunda iyimser bir bir tablo çiziyor. Dahası ECB yetkilisi Vítor Constâncio’nun şimdiye kadar uygulanan testlerin en kapsamlı olan bu sonuncusunun Avrupa’da bankacılık sistemine olan güveni tesis edeceğine inancı tam.

Test sonuçlarına tekrar dönecek olursak Avrupa’nın hiçbir majör bankasının çakmamış olması sevindirici bir durum. Testte başarısız olan en büyük banka İtalya’nın üçüncü büyük bankası olan Monte Paschi. Bankanın sermaye açığı ise tam 2.1 milyon euro. Aşağıda da görüldüğü üzere liste İtalyan, Rum ve Yunan bankalar tarafında domine edilmiş durumda. Listede yer alan Bank of Cyprus, resmi olarak 1 milyar euro’luk bir sermaye artırımı yapmayı plandıklarını ve bununla birlikte hiçbir sermaye açığının kalmayacağını açıkladı.

Avrupa - Stres Testi Sonuçları

Geçtiğimiz yıllarda yapılan testlere göre sonuçlarda bazı iyileşmelerin mevcut olduğunu belirtmek gerek. 2011 yılında teste tabi tutulan 90 bankanın 20’si testi geçememişken sermaye gereksinimi daha fazlaydı.

Avrupa - Stres Testi Sonuçları2

Bu arada Euro Bölgesinde finansal sistemde güvenden bahsetmişken kredi büyümelerine dikkat etmek gerekiyor. Bir ekonomideki bütün parasal büyüklüğü içeren M3 ve özel sektöre kullandırılan kredilerdeki eğilimler aşağıdaki gibi.

Euro Bölgesi Kredi Büyümesi

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.