Pazartesi , 6 Şubat 2023

Biri Kemer Sıkma Mı Dedi?

İngilizce’de austerity kelimesiyle, bizde ise taşıdığı anlamı çok iyi betimleyen bir deyimle ifade edilen bir ekonomi yönetimi stratejisi kemer sıkma. Kabaca harcamaları azaltılarak ekonomik düzlüğe çıkma olarak tanımlanabilecek bu yaklaşım geçtiğimiz yıllarda en çok Avrupa ülkeleri için kullanıldı. Kamu borçlarının toplam ekonomik büyüklükleri fazlasıyla aştığı Avrupa’da ekonomilerinde başındaki yöneticiler, bu durumu düzeltmek için harcamaları kısma kararı aldılar. Diğer bir deyişle, Avrupalıların kamu harcamalarıyla sağlanan refahtan biraz fedakarlık yapmaları gerekiyordu. Fakat görünen ki yapmamışlar.

Avrupa Ülkelerinin Kamu Borçları

AB’nin resmi istatistik ofisinin yayınladığı veriler her şeyi özetliyor. Krizle mücadele sürerken kamu bütçe performanslarının güçlendirilmesinin amaçlandığı dönemde AB ülkelerinin borçları 2013 ikinci çeyreğinden bu yılın ikinci çeyreğine 235 milyar euro artarken bu miktar kamu borçlarının ülkelerin toplam ekonomik büyüklüklerine oranını %92,7’ye çıkardı.

Avrupa Ülkeleri Borç Oranları

Ülke bazında borç oranlarını irdelendiğinde İtalya, Portekiz, İrlanda ve Fransa’nın hala yüksek borçluluk oranlarına sahip olduğunu görüyoruz. Bu ülkeler toplam ekonomik büyüklüklerinden daha fazla kamu borcuna sahiplerken bu alanda Euro Bölgesi ortalamasının da üzerinde seyretmekteler. Elbette ki borç krizinin patlak verdiği 2011’den beri belli miktarda yol alındı ve fakat Avrupa ülkelerinin bütçe disiplininde istenilen seviyede olduğunu söylemek de gerçekçi olmaz.

Son çeyrekte ülkelerin kamu borçlarının nasıl değiştiği ise aşağıdaki grafikteki gibi.

Avrupa Ülkelerinin Kamu Borçları Değişimi - 2014

Konjonktürel eğilimlerin varlığın göz ardı etmemekle birlikte birliğin en büyük ekonomilerinden biri olan İtalya’nın bütçe disiplini performansı şok edici. 2014 yılının ikinci çeyreğinde ülkenin kamu borcunun toplam gelirine oranı %3 artış göstermiş. Bununla birlikte Fransa ve nispeten ekonomilerinin daha sağlıklı olduğu tahmin edilen Hollanda ve Finlandiya önemli ölçüde borçlarını artırmış. Bununla birlikte hala yüksek bir borçluluk rasyosuna sahip olmasına rağmen İrlanda kayda değer bir iyileşme mevcut.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.