Pazar , 29 Ocak 2023

Sabır Taşı Çatlar Mı?

Janet Yellen

Merkez bankacılığında iletişimin pek çok ekonomik göstergenin önüne geçtiği günümüzde Amerikan merkez bankası Federal Reserve’ün toplantı bültenlerinde yaklaşan faiz indirimi için kullandığı “sabırlı” ifadesi de bütün piyasaların odak noktası olmuş durumda. Milyarlarda dolarlık portföyleri yöneten yatırımcılar bültenlerden bu ifadenin kalkıp kalkmayacağını merak ediyor.

Genel beklenti ve doğal olarak en olası senaryo bu ifadenin metinden yakın zamanda kalkacağı ve faiz artırımlarının başlayacağı yönünde. Faiz artırımının bu yıl gelmeyeceği fikri artık marjinal kategoride değerlendiriliyor.

Bunun dışında Fed’in en azından bir süre daha sabırlı kalmaya devam edeceği öngörüsünü daha makul sebeplere dayandırarak ifade edenler de mevcut. Bunlardan biri Oregon Üniversitesi ekonomistlerinden Tim Duy. Önceki günlerden blogunda yayınladığı yazıda özetle şu ifadelere yer verdi: “Faiz artışını destekleyecek iki ön koşul var. Birincisi ekonominin tam istihdama sağlamaya yönelik gelişimi ve bu gelişimin devam edeceğine yönelik güçlü beklentiler. Bu ön koşulun sağlandığını söyleyebiliriz. İkincisi ise enflasyonun hedef orana yaklaşması. Bunun için de farklı alt-ön koşullar mevcut, yükselen çekirdek enflasyon, enflasyonu telafi edebilecek piyasa tabanlı göstergeler ya da ücret artışlarının hızlanması. Özellikle ücret artışlarında Haziran ayına kadar bir gelişme görmemiz oldukça şüpheli”.

Öncelikle ABD’de yıllık ücret artışlarının trendine bakalım. Aşağıdaki grafik bu verideki yıllık değişimi resmetmekte:

ABD - Ortalama Saatlik Ücretler Yillik Degisim

Şimdi de çekirdek enflasyon ve kişisel tüketim harcamalarını konu alan düzeltilmiş enflasyon verisi Trimmed Mean PCE oranlarına bakalım.

ABD - Çekirdek Enflasyon ve Tüketim Harcamaları Enflasyonu

Görüldüğü üzere çekirdek enflasyon ve ücret artışları tarafındaki veriler esasında bir faiz artırımını destekleyici nitelikte değil.

Piyasadan elde edilmiş enflasyon verilerine bakacaksak enflasyon beklentilerine dönmek gerekiyor:

ABD - Enflasyon Beklentileri

Eğer bono piyasalarında düşük petrol fiyatlarından kaynaklanan düşük enflasyon beklentisi tersine dönerse ki dönmesi muhtemel, Fed Haziran ayında faiz artırmak için uygun ortamı sağlamış olur. Öte yandan izleyen faiz artırımları yine verilere bağlı olacaktır. Bu açıdan bakıldığında da ücret artışlarındaki görünüm hızlı bir faiz artışı trendini desteklemiyor.

Not edilmesi gereken bir konu daha var: Fed Başkanı Janet Yellen 17 Aralık 2014’teki basın toplantısında açık bir şekilde bono piyasasında oluşan verilerden ziyade kendi yaptıkları anketlere güveneceğini deklare etti. Ona göre enflasyon korumalı bonolarda oluşan getir oranları enflasyon beklentileri anlamında saf bir mesaj değil.

Peki anket sonuçları nasıl? Şubat ayında elde edilen verilere göre 1 yıl vadeli enflasyon beklentisi %2.8. Oldukça yüksek bir beklenti fakat trende bakıldığında bir düşüş var. Zira bu oran Ocak’ta %2,9, Aralık ayında da %3’tü.

Buna rağmen Fed sabırlı kalmaya devam eder mi? Hep birlikte göreceğiz.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.