Pazar , 29 Ocak 2023

Hedge Fon Performansları

Hedge fon, belirli bir sayıdaki yatırımcıdan toplanılarak elde edilen sermaye havuzuyla yatırım yapmaya dayalı bir iş modelidir. Türkiye’deki pek çok piyasa takipçisinin gizemli olduğunu sandığı fakat gerçekte hiç de öyle olmayan (zira ABD’de tahmin ettiğinizden de saydam şekilde yürür) ve asıl işlevi isminde gizli olan yatırım araçlarıdır hedge fonlar, o işlev de hedge yani riski minimize etme girişimi. Peki finansal piyasaların bu dahi ve gizemli katılımcılarının performansları nasıl? Hiç de tahmin ettiğiniz gibi değil.

Aşağıdaki grafikte hedge fonların yıllara göre performanslarının S&P 500 endeksiyle normalleştirilmiş halleri mevcut. Geçen yıl %14 artan S&P 500 endeksine karşın hedge fonların ortalama getirisi %3 olarak gerçekleşmiş ve bununla birlikte hedge fonları negatif bir alfa üretmiş durumdalar. Dahası bu 2009’dan beri süre gelen bir durum da hedge fonları bu yıla da iyi başlamamış görünüyor. Haddinden uzun süren sıfır faiz politikalarının yarattığı risk körlüğünden piyasanın dahi çocukları da mustarip olsa gerek.

Hedge Fonların Ortalama Getirileri ve S&P500 Getirisi

Hedge fonları öylesine risk körü haline gelmiş durumda ki net uzun pozisyonları tarihi zirvelere gelmiş durumda.

Hedge Fonların Net Uzun Pozisyonları

Şimdi ise iki grafik birden geliyor. Burada hedge fon portföylerinin yoğunlaştığı varlıklar ile ilgili bir harita mevcut. Öncelikle riski dağıtmayı amaçlayan hedge fon yöneticilerinin portföylerindeki varlıkları değiştirme oranı düşüş eğiliminde. Özellikle büyük pozisyon aldıkları varlıklar da değişim çok yavaş. Zira ikinci grafikte hedge fon yöneticilerinin en büyük on pozisyonunun toplam portföyün ortalama %65’ine denk düştüğünü görüyoruz ki dikkat çekici bir yükseliş var burada da.

Hedge Fonların Pozisyonlarının Yoğunluğu

Bu en büyük on pozisyonun çeşitli fonlarla ve endekslerle kıyaslaması şu şekilde:

Hedge Fon Pozisyon Yoğunluşması ve Endeks Karşılaştırmaları

Peki ne tutuyor bu adamlar derseniz işte size hedge fonların favori 50 hisse senedinin listesi:

Hisse Bazlı Hedge Fon Pozisyonları

Buradaki bütün grafikler ve veriler Goldman Sachs’ın hedge fonlar için hazırladığı rapordan elde edilmiştir. Umarım Türkiye’deki hedge fonlarla ilgili yaygın ve yanlış düşünceleri düzeltmeye faydası olur. Hep dediğimiz gibi dünya o kadar da karışık bir yer değil.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.