Pazar , 29 Ocak 2023

Enflasyonda Dönüş Yakın

2015 yılında Amerikan ekonomisine dair trilyon dolarlık bir soru herkesin aklında: O da enflasyon göstergelerinin direksiyonu deflasyonist bölgeye doğru mu kıracağı yoksa fiyatların sonunda istikrara mı kavuşacağı.

ABD’de enflasyonla ilgili olarak herhangi bir veriye dayanarak ya da dayanmayarak yorum yapan pek çok kişi var. Hatta ABD enflasyonunu Türkiye’de teknik analiz ile tahmin etmeye çalışan bile var. Bir de çok büyük verilerle çalışıp onları yorumlayarak enflasyonu öngörmeye çalışanlar var. Bu ikinci saydığım grubun için MIT’den araştırmacılar da var. The Billion Prices Project adını verdikleri bir akademik biri girişimle enflasyonu fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışıyorlar, bunu da onlarca online satış yapan internet sitesindeki fiyat verilerini toplayarak yapıyorlar.

Söz konusu projeden elde edilen veriler, resmi enflasyon verilerine öncü gösterge gibi çalışma konusunda da bir başarıya sahip. Hemen belirtelim, veriler enflasyonda keskin bir artışı işaret ediyor. Düşük petrol fiyatları nedeniyle iyiden iyiye ucuzlayan benzinin etkisi göz ardı edildiğinde ivmelenme daha net gözüküyor.

ABD - Enflasyon Öncü Göstergesi

Yıllık göstergede ise durum şu şekilde:

ABD - Yıllık Enflasyon Öncü Göstergesi

Tabi bu araştırmada ortaya çıkan verilerin günlük olduğu söylemekte fayda var. Bu da yapılacak analizlerde kullanılmasını kolaylaştırıyor. Manşet ve çekirdek enflasyonunu tahmin etmedeki gücü ise aşağıdaki grafiklerde olduğu gibi.

ABD - PriceStats ve Enflasyon

ABD - PriceStats ve CekirdekEnflasyon

Önümüzdeki aylarda enflasyonda beklentilerin üstünde bir hız görürsek şaşırtıcı olmaz. Fakat hızlı faiz artışları için ücretlerde yükseliş ve bunun Fed’in FOMC bültenine yansıması halihazırda oyunun eksik taşları olarak durmakta.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.