Pazartesi , 6 Şubat 2023

Sigortacılıkta Son Gelişmeler

Son dönemde Türk sigortacılığında özellikle bireysel olarak sunulan ürünlerde önemli gelişimler kaydedildi. Bu yazıda da bireysel emeklilik ve işsizlik sigortasına yoğunlaşarak bu gelişime değineceğiz.

Bireysel Emeklilikte Son Durum

Tasarruf açığı olan ekonomilerde bu sorun ile başa çıkabilmek için politika yapıcılar çeşitli çözümler geliştiriyorlar. Türkiye’de de bu sorunla ilgili olarak geliştirilen ve tipik ekonomi politikalarının aksine halk arasında da bilinilirliğe sahip olan çözüm bireysel emeklilik sistemi oldu. Resmi kurumlar bu sistemi şöyle tanımlamaktadır:

Bireysel emeklilik sistemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulmuştur. Temel amacı, bireylerin çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamaktır. Sistem gönüllü katılım esasına dayanmaktadır.

BES’te resmi veri sağlayıcısı olan Emeklilik Gözetim Merkezi’ne göre 13 Mart 2015 tarihi itibariyle sisteme katılanların toplam fon tutarı 35 milyar TL’yi geçmiş durumda, katılımcı sayısı ise yaklaşık 5,3 milyon kişi. Yılbaşından bu yana sisteme katılanların sayısı 200 bin artarken toplam fon tutarındaki artış 1,25 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.Yine 13 Mart 2015 tarihiyle yaklaşık 910 binlik toplam katılımcısı ile bireysel emeklilik için en çok tercih edilen sigorta şirketi olmayı başaran Garanti Emeklilik, sizlere bugünkü yaşam standardınızı sürdürebileceğiniz, ekonomik kaygılardan uzak, rahat ve mutlu bir emeklilik dönemi yaşamayı sunuyor.

İşsizlik Sigortası

İşsizlik sigortası; bir iş yerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren bir sigorta koludur. Bu sigorta sayesinde çalışanlar, çağımızın kaçınılmaz kaygısı haline gelen işini kaybetme stresini yaşamadan çalışma hayatınızı sürdürebilirler ve işsiz kalmaları durumunda yeni bir iş bulana kadar ödemelerinizin karşılanmasını sağlarlar.

Bir anlamda gelir güvencesi sigortası gibi de anlaşılabilecek bu sigorta tipine yönelik Türk kullanıcılarının önemli bir talebi mevcuttur. Kullanıcılar sigorta şirketlerinin sunduğu farklı ürünlerle işini kaybettikleri durumlarda çeşitli ödeme riskleriyle karşı karşıya kalmaktan kurtulabilmektedirler. Bu sigortalar, gelir güvencesi sağlamak, kredi kartı borcu ve kredi ödemelerini sağlamak gibi güvenceleri kapsamaktadır.  Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği verilerine göre bu sigorta tipinden aylık 100 bine yakın insan faydalanmaktadır.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.