Pazar , 29 Ocak 2023

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Türkiye kredi kartı kullanımı verileriyle Avrupa liderliğine yürümekte olan bir ülke. Ocak 2015 sonu itibariyle kullanılan toplam kredi kartı sayısı 57 milyonu geçmiş durumda. Bu alanda birinci olan Avrupa ülkesi ise 57,9 milyon kredi kartıyla İngiltere (2014 sonu). Toplam banka kartı (debit card) alanında ise İngiltere’yi de geçmiş durumdayız. 105 milyonu aşan banka kartımız ve 57 milyon kredi kartımızla sayısı 2,4 milyona yaklaşan POS cihazlarından deliler gibi alışveriş yapıyoruz.

Kredi kartı istatistiklerine geri dönecek olursak Türk tüketiciler yerli kredi kartlarıyla toplam 2015 Ocak ayı içerisinde toplam 231 milyon işlem gerçekleştirmişler. Bu işlemlerin ekonomik karşılığı ise 40,6 milyar TL. Son 5 yılın Ocak ayında kredi kartıyla gerçekleştirilen ortalama işlem sayısı 186 milyon, bu işlemlerin tutarı da yine ortalama 26,4 milyar TL olduğu düşünüldüğünde kredi kartı ile yapılan harcamaların hızla arttığını söylemek mümkün. Yıllık rakamlara baktığımızda kredi kartıyla yapılan toplam harcamalar 2014 yılı içerisinde 465 milyar. Bu tutar 2013 yılına ait toplam tutar olan 416 milyar TL’nin %11,75üzerinde. Yine 2014 yılı içerisinde toplam kredi kartı sayısının yalnızca %0,3 oranında arttığı göz önünde bulundurulursa kredi kartı kullanıcılarının limit artırma gibi yöntemlerle tüketimde önemli bir artışa neden olduğu ortaya çıkıyor.

Her ne kadar kredi kartlarıyla ilgili olarak ülkemizde genel bir öcü algılaması söz konusu olsa da elimizdeki veriler gerçeklerin tersini söylüyor. Demografik yapısı ve dünya ekonomisiyle bütünleşmesinin gecikmeli gerçekleşmiş olması itibariyle Türkiye’de kredi kartı kullanımının bu kadar yaygın ve yoğun olmasına şaşırmamak gerekiyor. Ödeme konusunda sağladığı kolaylıklar sayesinde artık ekonomik yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan kredi kartlarıyla yapılan işlemlerin ve alışveriş tutarlarının hızla artmaya devam edeceğini söylemek kelime israfı olacaktır.

Kredi kartları ödeme kolaylığı dışında farklı yönleriyle de ortaya çıkabilmekte. Örneğin; Garanti Bonus dünyanın küresel ısınma ile tehdit altında kalması neticesinde, Türkiye’nin ilk çevreye duyarlı kredi kartlarını (Çevreci Bonus) 2007 yılında piyasaya sunmaya başlamışlardır. Bu kartın çevreye başlıca katkıları ise şunlar:

  • Kazandırdığı chip paranın bir kısmını Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın doğa koruma çalışmalarına bağışta bulunmayı sağlar.
  • Kart gönderim mektupları, zarfları ve kart hamili ile iletişim içinde olduğu bütün basılı malzemelerinde geri dönüşümlü kâğıt kullanır.
  • Doğa koşullarına diğer plastiklerden daha fazla direnç gösteren PVC oranını, hammadde içeriğinde mümkün olan en az seviyeye indirgemiştir. Böylece diğer plastik kartlara oranla doğada daha hızlı yok olur.
  • Hesap özetini e-postayla göndererek kâğıt tasarrufu sağlar ve bunun karşılığı da Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na bağış yapar.

Görüldüğü üzere (olması gerektiği gibi) dikkatli bir şekilde kullanılan kredi kartlar sadece sahiplerine değil dünya üzerindeki bütün canlılara da fayda sağlayabiliyor.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.