Pazartesi , 6 Şubat 2023

Uzak Doğu Piyasaları

İnsanların ruhsal yapısını oluşturan pek çok öğe var. Bu öğelerden birisi de umut. İnsan hep umut eder. Kimi zamanlar öyle umutlanır ki bu umut etme eğiliminin çalıştırdığı risk alma güdüsü, düşün evreninin akılcı sınırların ötesine doğru genişlemesine neden olur. Bu hikayenin sonu ise üzüntü ve keder doludur.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım fakat muhtemelen başarısız olduğum kavramlar silsilesinin yansıması ekonomik yaşamımızda balonlar olarak gerçekleşiyor. Lale balonunu hepiniz duymuşsunuzdur. Muhtemelen tarihte daha önce de balonlar yaşanmıştır. ABD’de hisse senetleri piyasasında 2000’lerin başında da bir balon yaşandı. O dönem Amazon, Yahoo, Worldcom, Infospace gibi bilinen örneklerin dışında bütün varlığı basit şekilde kodlanmış üç dört sayfadan oluşan bir web sitesi ve bu web sitesi üzerine şekillenmiş kolay anlaşılmayan iş modelleri olan şirketler milyonlarca dolarlık piyasa değerlerine ulaşabildiler. Yine 2006’dan sonra konut piyasası ve ilişkili diğer piyasalarda benzer bir balon deneyimledik.

Balonların şöyle bir doğası var: Ortaya çıkana kadar çok büyük bir çoğunluk tarafından anlaşılmıyorlar. Piyasadaki varlık fiyatlarının çok fazla şiştiğinin herkes tarafından aniden farkedilmesiyle bu balonlar ortaya çıkıyor. Burada olaylara hakim ve müthiş öngörülere sahip azınlık kitleden biri olduğum hissini sizlere yaşatmak istiyorum: “Çin Borsasında balon olabilir mesela.”

Çin Borsası - Şangay Composite Endeksi

Peki Çin’de yatırım yapanlar bunu öngöremiyorlar mı? Öyle olma ihtimali çok yüksek. Bunu verilere dayanarak söylüyorum. Bloomberg Şangay Borsasında yatırım yapanların eğitim seviyelerini gösteren bir grafik yayınladı: Aşağıda da görüldüğü gibi ortaokulluların bir saldırısı var. Yukarıdaki grafik de satın aldıkları şey. 7 Haziran tarihi yaklaştıkça düşük eğitim seviyesi sorunsalını gündeme taşıyacaklara böylelikle enternasyonel bir katkıda bulunmuş olayım. 7 Haziran, Fransız Devrimi’nin ilk ayaklanmalarının başladığı tarihtir (1788, Grenoble) ve bu tarih akıllara hep düşük eğitim seviyesi sorunsalını getirir.

Çinli Yatırımcıların Eğitim Seviyesi

Her yükselişi bir alım fırsatı olarak gören Çinli yatırımcı kitlesi Hong Kong borsasına da dadanmış durumda. Hong Kong borsası son üç günde %10 yükselmiş durumda, hem de ortalama hacmin üç katına ulaşarak.

Hong Kong Borsası

Uzak Doğu’da Çin ve Hong Kong borsaları parabolik yükselişine devam ederken acaba sert bir düzeltme ya da bir çöküş ile küresel piyasalarda bir satış dalgasını tetikler mi diye doğrusu korkmuyoruz ama titriyoruz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.