Pazartesi , 6 Şubat 2023

BES’te Son Durum

Türk ekonomisinin ana sorunlarından biri (çok kez dillendirildiği gibi) cari açık. Esasında cari açık, tasarruf açığı olan ülkelerin hepsinin sorunu. Tasarruf açığı olan ülkeler, ekonomik kalkınmalarının sürdürecek yatırımları fonlayabilmek için dış kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Keza, aynı şey toplam ekonomik aktivitenin bir diğer bileşeni olan tüketim için de geçerli.

Türkiye’de uzunca süredir reel olarak çok düşük seviyelerde tutulan faiz oranları tüketimi sınırlayıcı, diğer bir deyişle tasarrufu artırıcı etkisiyle bu soruna çare olabilir fakat büyüme konusunda politik hassasiyet buna engel oldu. Bu noktada ise ekonomi yönetiminin reaksiyonu daha önceleri az bilinen bireysel emeklilik sistemine teşvik sağlamak oldu. Pek tabii ki bu teşvikler sistemin bilinirliliğine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Bireysel emeklilik sistemi, isminde her ne kadar emeklilik geçse de bir sosyal güvenlik sağlayıcı olmaktan çok tasarruf aracıdır. Bireysel emeklilik sistemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulmuştur. Temel amacı, bireylerin çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamaktır.

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi ile resmi bilgi kaynağı hizmeti veren kurum olan Emeklik Gözetim Merkezi verilerine göre 5,6 milyon kişi toplam 39,2 milyar TL’lik fonla sisteme katılmış durumda. Finansal kuruluşlar tarafından yönetilen bu fonların performanslarını bireysel emeklilik sorgulama ekranından kontrol etmek mümkün.

Bireysel emeklilik sisteminin yerleşmesiyle ortaya çıkan potansiyel sigortacılık alanında faaliyet gösteren önemli küresel oyuncuların da dikkatini çekmiş durumda. Örneğin, Allianz Yaşam Emeklilik bu alanda ülkemizdeki önemli oyunculardan biri haline gelmiş durumda. 2013 yılında Türk finans sektörünün en büyük satın almalarından birini gerçekleştirerek Yapı Kredi’nin sigorta ve emeklilik birimlerini bünyesine katan şirket bir asrı aşan kurumsal tecrübesiyle müşterilerine finansal fırsatlardan en etkin şekilde yararlanma imkânını sunuyor.

Şuna da Göz Atın

Finans Sektörü Dijitalleşirken

Gittikçe dijitalleşen dünyada eski iş modelleri yerlerini dijital mecralara bırakıyorlar. Özellikle finans sektöründe bunun önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.