Pazartesi , 6 Şubat 2023

Bir Dönem Biterken

Amerikan merkez bankası Fed, 29 Haziran 2006 tarihinde izleyen dokuz buçuk yıl içerisinde tekrarlayamayacağı bir şey yaptı ve faizleri 25 baz puan yükseltti. Bu, 2004-2006 arasındaki parasal sıkılaştırma sürecindeki on yedinci faiz artışıydı, hikayenin geri kalanını biliyorsunuz zaten. 16 Aralık 2015 günü ise, tam 3457 gün sonra Fed, bir kez daha faizleri 25 baz puan artırarak Amerikan tarihinin en uzun süren (84 ay) sıfır faiz dönemini sonlandırdı.

Bank of America konuyla ilgili yaptığı araştırmada hem nostalji yapmış, hem de bazı ekonomik gerçekleri ortaya koymuş şöyle ki:

  • Parasal genişleme başladığı Amerikan konut balonu patlamaya henüz başlamış, Suudi Arabistan hisse senetleri de aynı kaderi paylaşmış, Çin’deki piyasa balonunun ise temelleri atılıyordu, kimse QE ya da iPhone’u duymamıştı.
  • Bugün, Amerikan konut piyasası canlı değil, Suudiler daha yeni not kırığı yedi, Çin borç deflasyonu Çin’in büyüme umutlarını doğumların artmasına ve turistlere bağladı, merkez bankaları 12.4 trilyon dolarlık finansal varlık alımı yaptı, iPhone satışları iyi gidiyor.

En büyük fark ise ABD’nin borç/milli gelir oranında. 8 trilyonluk borç 19 trilyona ulaşırken ekonominin toplam büyüklüğüne de aşmış durumda. Grafik aşağıda:

ABD Kamu Borcunun Ekonomik Büyüklüğe Oranı

Amerikan Kongresi üyeleri de geçtiğiniz hafta tatile çıkmadan önce 680 milyar dolarlık yeni harcamaları onayladı. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu oluşturduğu Kongre de bu kararlar alınırken Cumhuriyetçi başkan adaylarının borçlarla ilgili daha gerçekçi olabildiğini söyleyebiliriz. Rand Paul kamu borçlarının Amerika’nın geleceğine en büyük tehdit olduğunu söyledi. Donald Trump, ülkenin Yunanistan’ın büyük bir versiyonu olabileceğine işaret etti. Marco Rubio ise borcun gelecek kuşaklar için pranga olacağını söyledi.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.